Bilgi Bankası

Ucuz Elektrik Nedir?

İyi de Seçelektrik.com nasıl oluyor da bana daha ucuz elektrik teklifleri getirebiliyor?” diyebilirsin, bunun cevabı çok basit:

2007’den bu yana serbestleştirilen elektrik piyasası, ayda 119 TL ve üzeri elektrik faturası ödeyen Serbest Tüketicileri, istedikleri tedarikçi ve fiyattan elektrik alabilmeleri konusunda özgür kıldı. Artık, evinde, işyerinde kullandığın elektriği doğrudan üreticisinden satın alabileceksin. Secelektrik.com sayesinde bu özgürlüğün tadını kolayca ve aklın karışmadan çıkarabilirsin! Fatura bilgilerini girersin, karşına tedarikçilerin tekliflerini çıkarırız. Senin için en uygun teklifi seçip elektrik faturanı hemen düşürürsün, üstelik elektriğini hangi tedarikçiden alırsan al devlet güvencesi altında.

Seçelektrik & Ucuz Elektrik

Kendimize görev edindik, daha ucuz elektriği bilgisayarına, telefonuna, salondaki avizene getirdik. Biliyoruz ki el elden üstündür, o yüzden sana sürekli olarak yeni seçenekler sunuyoruz, ayrıca akıllı sistemimiz sayesinde, her ay tükettiğin elektrik oranına özel olarak fiyatları tekrar gözden geçiriyoruz.

Unutma! Sen ne kadar çok faturanı bizimle paylaşırsan, biz de senin ihtiyacına aynı oranda daha uygun bir teklifİ karşına çıkabiliriz !

Nasıl Başvuru Yapabilirim, Şartları Nedir ?

Aylık elektrik faturan 82 TL’nin üzerinde olmalı ve eski tedarikçine ödenmemiş borcun olmamalı!

Tedarikçi Değiştirme Süreci

Artık tedarikçini değiştirmekte özgürsün! Tabi, bazı küçük kurallara uyman gerekiyor. Sistemimize, üye ol ve faturanı paylaş, hemen serbest tüketici olup olmadığını kontrol edip sana haber verelim.

Biliyoruz, sabırsızlanıyorsun ama bu işin bir süreci var ;

  • Teklifini seç
  • Gerekli belgeleri sisteme yükle ve kontratını imzala.
  • Takip eden ayın ilk haftası EPDK (ya da yeni tedarikçin) tarafından sisteme kayıdın tamamlanacak.
  • Otomatik ödeme talimatın var ise, değiştirmeyi unutma.

Süreç biraz uzun gelebilir ancak, bu tüm modern ülkelerde bu sürede tamamlanıyor ve enerji piyasası serbest olan tüm ülkelerde yasa bu şekilde işliyor.

Elektrik Piyasası Nasıl Serbestleşti?

Türkiye’nin hızlı büyümesinin doğal bir sonucu olarak elektrik üretim, dağıtım ve satış yetkilerine sahip olan Türkiye Elektrik Kurumunu (TEK), Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ), Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ), Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt Anonim Şirketi (TETAŞ), Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) olarak bölündü.

Bu süreç içerisinde özel sektöre serbest elektrik üretim lisansları dağıtılmaya başlandı, ilk serbest tüketici limiti tanımlandı ve ilk defa tüketiciler indirimli elektrikle buluştu. Bunu TEDAŞ’ın bölgelere ayrılıp özelleşmeye başlaması izledi.

Bugün serbest tüketiciler, istedikleri tedarikçiyi özgürce seçebilmekte, üretim yerinden, sadece iletim ve dağıtım bedelleri ödemek kaydı ile tüketici en ucuz elektrik ile buluşabilmektedir.

Tedarikçiler Nasıl Ucuz Elektrik Satabiliyor?

Serbest tüketici olmayan tüketiciler, TEİAŞ tarafından her sene açıklanan fiyatlar üzerinden elektrik almak zorundadırlar. Bir tüketici serbest tüketici yetkilerini aldıktan sonra yani aylık elektrik faturası 119 TL’nin üzerinde olunca, bir toptan satış şirketi veya bir üreticiden direkt olarak elektrik tedarik edebilir. Serbest tüketicilere elektrik satan şirketler kendileri üretici veya elektriği büyük miktarlarda uygun fiyatlı alan kuruluşlar olduğu için tüketiciye de rekabetçi fiyatlar sunabilmektedirler. Ülkemizin elektrik sistemi ulusal bir elektrik sistemidir yani üretilen bütün elektrik iletim havuzunda toplanır ve tüketim talebine göre değişik bölgelere dağıtılır. Örnek olarak Hakkari’de üretilen elektrik, İstanbul’da bir tüketici tarafından kullanılabilmektedir.

Ayrıca, elektrik değişik kaynaklardan, değişik teknolojiler ile çok farklı maliyetlerde üretilebilmekte veya büyük toptan ticaret yapan elektrik tedarikçilerinin alım gücü sayesinde çok daha ucuz fiyatlarla tüketicilere sunmak üzere tedarik edilebilir. İşte rekabet piyasasının güzelliği, şirketlerin bütün hünerlerini ve yatırımlarını ortaya koyarak serbest tüketiciler olan sizlere en uygun fiyatı getirmek adına kıyasıya yarışmalarını sağlamaktır.

Dağıtım Şirketleri Elektrik Satabilir mi?

Dağıtım şirketleri, sadece orta gerilim ve alçak gerilim elektrik alt yapısının işletmesini yapmakta ve bugün elektriğin evlerimize ulaşmasına katkı sağlamaktadır. Elektrik dağıtım şirketleri, bu süreçte elektrik satış yetkilerini toptan satış şirketlerine ve perakende satış şirketlerine devretmişlerdir.

İndirimli Elektrik Tarifeleri:

Daha önce söylediğimiz gibi, el elden üstündür. Her tedarikçinin, farklı maliyetleri, farklı stratejileri vardır, o yüzden konu elektrik ise daha iyisi her zaman dışarıda, bu yüzden sana seçenekler sunuyoruz. Ama elektrik almak için vakit kaybetme, çünkü elektrik sürekli değer kazanan, pahalılaşan bir meta, en doğru ve geleceğe yönelik garanti görebileceğin fiyat bugünün fiyatıdır, unutma.

Elektrik Piyasası’na Herhangi bir Denetim Var mı?

Elektrik Piyasası, EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu) tarafından sıkı bir denetime tabiidir.