Çamaşır Makinesi Kullanırken Nasıl Tasarruf Yapılır?

Elde yıkanması gereken çamaşırlar haricinde diğer çamaşırların temizlenmesinde bağımlı olduğumuz çamaşır makineleri oldukça sık kullanılan beyaz eşyalardır. Yoğun kullanımlarından dolayı bu cihazlar çalıştırılırken yapılan bazı hatalar enerji tüketiminin artmasına neden olur. Bu durumun önlenerek çamaşır makinesi kullanımında tasarruf yapılması ise bazı önlemlerin alınması ile mümkün olur. Siz de pratik tasarruf önerilerimizi uygulayarak, temizlikten taviz vermeden çamaşır makinenizin enerji sarfiyatını düşürebilirsinizE.

Çamaşır Makinesi Kullanımında Tasarruf Yöntemleri

    • Çamaşır makinenizde tasarruf yapmanızın ilk adımı doğru ürün tercih etmenizden geçer. Tasarruf için öncelikle enerji verimliliği yüksek bir ürün tercih etmelisiniz. Tercih edeceğiniz ürünün kapasitesi de enerji tüketiminde etkili olduğundan, kullanım alışkanlıklarınıza en uygun kapasiteli ürünü kullanmanız yapacağınız tasarruf miktarında etkili olur. Yerleştirilen çamaşır miktarını otomatik olarak tespit eden, kullanılacak su ve deterjan miktarını otomatik olarak belirleyen modelleri kullanmanız ise çok daha etkili bir tasarruf yapmanızı sağlar.
    • Her ne kadar günlük hayatın telaşı sizi aksini yapmaya zorlasa da, çamaşır makinenizi dolmadan çalıştırmamalısınız. Yeterince doldurulmadan çalıştırıldıklarında çamaşır makineleri enerjinin yanında su, deterjan ve yumuşatıcı tüketimlerinin de artmasına sebep olacağından makinenizi mümkün olduğunca kapasitesi oranında doldurduktan sonra çalıştırınız. Ancak çamaşır makinenizi doldururken makine kapasitesini aşmamaya da dikkat etmeniz gerekir. Aksi halde tamburunu döndürmekte zorlanan çamaşır makineniz zorlanır ve daha fazla enerji tüketerek kısa sürede yıpranır.
    • Çamaşır makinelerinde sıcaklık ve program seçimi enerji tüketiminde etkilidir. Çamaşırlarınızı çok kirli değillerse ve yağ lekeleri gibi zorlu lekeler barındırmıyorlarsa düşük sıcaklıkta ve ön yıkamasız programlarda yıkayabilirsiniz. Ayrıca makinenin sıkma devrini düşürerek ya da bu özelliği hiç kullanmayarak da tasarruf sağlayabilirsiniz. Çamaşır temizliğinde bir etkisi olmadığı için durulama aşamasında ise sıcaklık seçimini en düşük seviyeye getirip bu işlem için makinenin soğuk su kullanmasını sağlayabilirsiniz. Eğer evinizde doğalgaz, güneş enerjisi ya da jeotermal enerji ile sıcak kullanım suyu temin edebiliyorsanız, çamaşır makinenizin sıcak su girişini sıcak su vanasına bağlatabilirsiniz. Bu şekilde yıkama suyunun makinedeki elektrikli rezistans ile ısıtılmasına gerek kalmaz ve su çok daha ucuza ısıtılarak tasarruf yapılabilir.
    • Eğer çamaşır makineniz kurutucu özelliğine de sahipse, yıkamada olduğu gibi makinenizin kapasitesi dolmadan kurutma özelliğini kullanmamalısınız. Yüksek enerji tüketimine sebep olduğu için çamaşırlarınızı açık havada kurutmanız da önemli derecede tasarruf sağlar.
    • Çamaşır makineleriniz elektrik faturalarınızı yükselten en önemli beyaz eşyaların başında gelir. Direkt olarak makinenizden tasarruf yapamıyorsanız bile indirimli elektrik alarak dolaylı yoldan yüksek faturalardan kurtulabilirsiniz. Ucuz elektrik 'den faydalanarak hem kendinizi yormayın hem de çamaşırlarınızı gönül rahatlığıyla yıkayın
Faturam TL, HEMEN FATURAMI DÜŞÜRMEK İÇİN