Çocuklara Tasarruf Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocukluk döneminde kazanılan alışkanlıklar genellikle kalıcı olur ve bu alışkanlıklar sonraki dönemlerde kişinin hayatında belirleyici rol oynar. Bu dönemde kazanılması gereken en önemli alışkanlıklardan birisi ise tasarruftur. Siz de bazı noktalara dikkat ederek çocuklarınıza erken dönemde tasarruf alışkanlığı kazandırabilirsiniz.

Çocuklara Tasarruf Alışkanlığı Kazandırma Yöntemleri

Rol Model Olma

Çocuklarınızın tasarruf alışkanlığı kazanmasında en etkili yolların başında onlara rol model olmanız gelir. Gereksiz yere yanan lambaları söndürmek, çalışmayan elektrikli aletlerin fişlerini prizden çekmek ve diş fırçalarken boş yere su akmaması için muslukları kapatmak gibi davranışlar bu konuda oldukça etkili olur. Bunun yanında ihtiyacınız olmadığında kıyafet, ayakkabı ya da yeni bir telefon alışverişi yapmamanız da çocuklarınıza tasarruf alışkanlığı kazandırma sürecini olumlu etkiler. Ancak sırf rengi ya da modelini beğendiğiniz için ihtiyaç duymadığınız bir ürünü satın almanız ya da henüz yeterince kullanmadığınız bir eşyayı yenisi ile değiştirmeniz ise süreci olumsuz etkiler.

Oyuncak ve Eşya Alımının Kontrolü

Çocuklarımız hepimizin en kıymetlisi. Onlar için tabii ki en iyisini isteriz. Ancak çok fazla oyuncak alma, oynadıkları oyuncaklarla daha yeterince vakit geçirmeden yenisini alma ya da çocuğun her istediği oyuncağı alma gibi durumlar çocukların tasarruf alışkanlığı kazanabilmesinin önündeki en ciddi engellerdendir.

Çocuğunuza oyuncak alışverişi yapmadan önce onun ilgisine ve gelişim özelliklerine en uygun ürünü tespit ederek uygun oyuncağı alırsanız bununla uzun süre sıkılmadan oynamasını sağlayabilir ve aşırı oyuncak alımının önüne geçebilirsiniz. İstediği bazı oyuncakların alınması için çocuğun bir süre bekletilmesi ve belirli aralıklarla eski oyuncakların tekrar çıkartılıp çocuğun oynamasının sağlanması da tasarruf alışkanlığı kazandırma sürecini destekleyen davranışlardır. Daha ileri yaşlarda ise tasarruf alışkanlığı için giysi, ayakkabı ve diğer eşyaların alımı kontrollü şekilde yapılmalıdır.

Kumbara Kullanımı

Çocukluk döneminin en keyifli tasarruf uygulamalarından birisi kuşkusuz kumbarada para biriktirmektir. Çocuğunuza güzel bir kumbara alarak onu tasarruf yapmaya teşvik edebilirsiniz. Ayrıca çocuğun istediği bir eşyayı ya da oyuncağı alabilmesi için kumbarasında yeterince para biriktirmesini sağlayabilirseniz hem çocuğunuzun tasarruf alışkanlığı kazanmasını desteklersiniz hem de kendi birikimi ile aldıklarından dolayı çocukta başarma hazzı ve kendine güven duygularını pekiştirebilirsiniz. Ayrıca çocuklar için kendi biriktirdikleri para ile aldıkları eşya ve oyuncaklar diğerlerine oranla çok daha kıymetli olur. Çocuk kendi aldığı eşyayı daha uzun süre kullanır ve bu durum da tasarruf alışkanlığı kazandırılmasını olumlu yönde etkiler.

Harçlık Kontrolü

İlkokul yaşlarından itibaren çocuklara düzenli harçlık verilmesi de tasarruf alışkanlığı kazandırılması için etkili bir uygulamadır. Çocuğa ihtiyacı kadar harçlığın haftalık olarak verilmesi durumunda, çocuk bu harçlığı idareli olarak kullanmak durumunda kalarak tasarruf tedbirleri alacak ve bir harcama planı yaparak temel seviyede bütçe planlaması yapacaktır. Siz de gelişim dönemi ve ihtiyaçları doğrultusunda çocuğunuza düzenli harçlık verip onun harcamalarını takip edebilir ve tasarruf alışkanlığı kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Faturam TL, HEMEN FATURAMI DÜŞÜRMEK İÇİN