İş Yerinde Doğalgazdan Nasıl Tasarruf Edilir?

Giderlerin düşürülmesi için iş yerlerinizde çeşitli tasarruf tedbirleri alabilirsiniz. Özellikle kış aylarında ısıtma amacıyla doğalgaz kullanımının oldukça artması, bu gider kalemi ile ilgili özel tedbirler almanızı gerektirir. Ancak bu aldığınız tedbirlerin çalışanların ve müşterilerin konforlarını olumsuz etkilememesi gerekir. İş yerinizde konfor seviyesini düşürmeden daha verimli ve daha ekonomik doğalgaz kullanımı için bazı noktalara dikkat etmeniz önerilir.

İş Yerinde Doğalgaz Tasarrufu Yapmanın İpuçları

  • İş yerinizde doğalgaz tasarrufu yapmak istiyorsanız öncelikli olarak iş yerinizin ısı yalıtımı ile ilgili durumunu gözden geçirmelisiniz. Eğer ısı yalıtımı ile ilgili herhangi bir önlem alınmamışsa bu durumda iç cepheden ya da dış cepheden yapılabilecek yalıtım uygulamalarından faydalanabilirsiniz. Bunun yanında çatı, kapı ve pencerelerde ısı aktarımı olabilecek boşlukları kapatabilir ve bu yerlerde uygun ısı yalıtım ürünleri kullanabilirsiniz.
  • Kombi seçimi de doğalgaz tasarrufunda önemli rol oynar. İş yerinizin metrekaresi küçük ise konvansiyonel, büyük metrekareli bir iş yeriniz varsa da yoğuşmalı kombi modelleri arasından yüksek enerji verimliliğine sahip ve uygun kapasiteli bir ürün tercih ederek doğalgaz tasarrufuna katkıda bulunabilirsiniz.
  • İş yerindeki odaların veya bölümlerin sıcaklık kontrollerinin sağlanması için kullanılacak termostatik vanalar ve oda termostatları da doğalgazdan önemli ölçüde tasarruf edilmesini sağlarlar.
  • İş yerlerinde çalışma alanlarının uygun genişlikte olmasına dikkat edilmelidir. Gereğinden büyük odalar ve ofislerin ısıtılması için daha fazla doğalgaz harcanacağından dolayı, ihtiyaçtan daha geniş bölümlerde çalışılmamalı, kullanılmayan odalar ise kapalı tutulmalı ve ısıtma tesisatları kapatılmalıdır.
  • Evlerde otuma odaları için ideal sıcaklık değeri 21-22 derece olsa da iş yerleri için bu sıcaklık değeri 18 dereceye kadar düşürülebilir. Sıcaklık değerini sadece 1 derece düşürerek doğalgaz tüketiminizi yaklaşık olarak %5 ila %8 arasında düşürebilirsiniz.
  • Dükkan olarak tasarlanan ve yüksek tavanlı iş yerlerinde doğalgaz tüketimi daha fazladır. Bu gibi yerlerde tüketimi artıran faktör, yüksek tavanlardan dolayı ısıtılması gereken havanın hacminin daha fazla olmasıdır. Eğer bu tip bir iş yeriniz varsa asma tavan ve benzeri uygulamalarla iş yerinizin tavanını alçaltabilir ayrıca tavan uygulamasında taş yünü gibi ısı yalıtım malzemeleri kullanarak daha etkili bir izolasyon ile doğalgaz tüketiminizi ciddi şekilde düşürebilirsiniz.
  • Çalışma saatleri haricinde kombinin tamamen kapatılması bir tasarruf önlemi gibi görünse de bu yöntem aşırı soğuyan iş yerinin ısıtılması için daha fazla doğalgaz harcanmasına neden olacağından genellikle tüketimi artırır. Bu nedenle mesai saatleri dışında kombinizi tamamen kapatmak yerine 16-18 derece gibi düşük bir sıcaklık değerine ayarlayarak tasarrufa katkıda bulunabilirsiniz.
  • Faturalarınızdan tasarruf yapmanın başka bir yöntemi de seçelektrik.com aracılığı ile ucuz elektrik almaktır. Bu yöntem ile doğalgazdan tasarruf edemediğiniz tutarları indirimli elektrik alarak gerçekleştirebilirsiniz.