Üç Zamanlı Tarife Ucuz Elektrik Midir?

Elektrik faturalarınız çok yüksek ve artık baş edemiyorsanız, sizlere bazı tavsiyelerimiz var. İlk olarak "En kısa ve efektif yolu nedir?" diye soracak olanlara cevabımız; secelektrik.com’dan teklif almanız.

Belli durumlarda 3 zamanlı tarifeye geçiş yapmanız size ucuz elektrik sağlayabilir. Elektrik şirketleri tarafından sunulan iki tarifeden birisi olan üç zamanlı tarifede, birim enerji fiyatı gün içerisinde değişiklik göstermektedir.  Kısacası 06:00 - 17:00, 17:00 - 22:00, 22:00 - 06.00 olarak ayrılmış zaman aralıklarında tükettiğiniz elektriği farklı fiyatlardan alabilirsiniz.  Bu fiyatlar aşağıda gösterilmiştir:

Mesken ve Ticarethane Aboneleri için Üç Zamanlı Tarife Fiyatları

Gündüz (T1)

Puant (T2)

Gece (T3)

06:00 - 17:00

17:00 - 22:00

22:00 - 06:00

21.27 kuruş/kWh

38.20 kuruş/kWh

9.03 kuruş/kWh


Verilen fiyatlar 30.06.2017’ye kadar geçerli olan fiyatlardır, güncel elektrik fiyatları için “http://epdk.gov.tr/TR/Dokumanlar/TDB/Elektrik” adresini ziyaret ediniz.

Tek ve Çok Zamanlı Tarifenin Karşılaştırması

Hangisi daha uygun? Birçok tüketicinin kafasında bu soru var, yukarıdaki şemada inceleyebileceğiniz üzere bir senaryo üzerinde yoğunlaştık.  Bu da tipik bir mesken tüketimi senaryosu.  Baktığınız, zaman gece tüketimi yapsalar bile, bu tüketimin yüksek kısmı “Puant” dönemi, yani elektriğin en pahalı olduğu dönem içerisinde kalıyor.  secelektrik.com’dan teklif almak bir mesken için günde 4 TL’ye mal olurken, 3 Zamanlı Tarife’de 5 TL’ye mal oluyor.

Secelektrik.com ekibi olarak, 3 zamanlı tarifeyi gece dönemine bir çok elektrik maliyetini aktarabilen, 3 vardiya çalışan sanayi tesislerine tavsiye edebiliyoruz.

Faturam TL, HEMEN FATURAMI DÜŞÜRMEK İÇİN

Üç Zamanlı Tarifeye Nasıl Geçilir?

Elektronik sayaç olarak tabir edilen elektrik sayaçları, üç zamanlı tarife üzerinden hesaplama yapmaktadır. Ancak, elektrik hizmeti aldığınız şirkete dilekçe ile başvuru yapmazsanız, tek zamanlı tarife üzerinden ücretlendirilmeye devam edersiniz. Yani, akıllı sayaç kullanımı, tek başına üç zamanlı tarife için yeterli değildir.