Az Enerji Harcayan Elektrikli Ev Aletleri

Elektrikli ev aletlerinin kullanımı sırasında günümüzde yapılan en büyük yanlış, cihazların fişini çekmeden kapatmaktır. Bu cihazlar bekleme modunda, az da olsa güç tüketimine devam ediyorlar.

Bu tüketim size yüksek faturalar olarak geri dönüyor, tabi secelektrik.com’dan teklif almadıysanız.

Bu nedenle bir cihaz satın alırken "A" ve "A+" gibi işaretli verimliliği yüksek olanları tercih etmelisiniz. O kadar etkili mi? diye soracak olursanız, yüksek verimli ve düşük verimli cihazlar arasında enerji tüketimi yüzde 60'ın üzerinde fark gösteriyor.

Peki ev aletleri ne kadar güç tüketiyor?, En az güç tüketen ev aletleri nelerdir? sizler için bu sorunun cevabını veriyoruz.

Buzdolabı

Ev içi enerji tüketiminde buzdolapları çok büyük bir payı kapsıyor. Sürekli kullanılan buzdolaplarında tasarruf için ilk etken, doğru büyüklükte seçim yapmak. İhtiyaçtan daha büyük bir buzdolabı satın almanız ilk başta ilerisi için daha karlıymış gibi görünse de, her ay elektrik faturasının büyümesine sebep oluyor.

Buzdolabı satın alırken ürün fiyatı yerine enerji sınıfını ilk sıraya koymanız, size yüzde 50’ye varan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. A sınıfı bir buzdolabı ile, D sınıfı bir buzdolabı arasında yüzde 45 enerji tüketim farkı bulunuyor.

Bulaşık Makinesi

Bulaşık makinaları çalıştırılırken genellikle 55 derece su sıcaklığı tercih ediliyor. Makinanın tam kapasitede olmadan, yüksek sıcaklıklarda çalıştırılması da, güç tüketimini artıran etkenler arasında yer alıyor.

Buzdolabı tercihinde olduğu gibi bulaşık makinesi alırken enerji verimliliğini ilk sıraya koymamız gerekiyor. A sınıfı bir bulaşık makinesi, G sınıfı bulaşık makinesine göre yüzde 48’lere varan oranda tasarruf sağlıyor. secelektrik.com’dan alacağınız teklifler ile bu oran çok daha yüksek seviyelere çekilebilir.

A sınıfı bir bulaşık makinesinde, yukarıda belirttiğimiz kullanım senaryolarına uyulması halinde aylık ortalama 13 kilovatsaat olan enerji tüketimi, 8,45 kilovatsaate indirilebiliyor.

Fırın

Ev içerisinde en çok kullanılan cihazlardan biri de, fırın. Fırın çalışırken kapağın her açılması yüzde 20 ısı kaybına neden olduğu için, pişirme süresince kapak açılmamalıdır.

Yemek pişirmek için mikrodalga fırınların tercih edilmesi, ortalama 24 kilovatsaat olan elektrik tüketimini 12 kilovatsaate kadar düşürebiliyor.

Ütü ve Süpürge

Ütü tercih ederken düşük güçlü, yüksek buhar kapasitesine sahip olan bir modeli almanız size doğrudan yüzde 10 enerji tasarrufu sağlayacaktır.

Yüksek güçte elektrik süpürgesi tercihi size doğrudan yüksek emiş gücü sunmuyor. Bu nedenle süpürge satın alırken yapılan en büyük yanlış, emiş güçleri yerine ürün gücünün kıyaslanmasıdır.

Ayrıca, elektrik süpürgelerinin toz torbası sıklıkla temizlenmelidir. Zira, torba dolduğunda emiş gücü ciddi oranda düşmekte ve bununla orantılı olarak enerji tüketimi artmaktadır.

Genel olarak değerlendirdiğimizde ev içi elektrik tüketiminde ilk sıra yüzde 30,4 ile buzdolabı alıyor. Buzdolabının ardından yüzde 28,6'yla aydınlatma gelirken, üçüncü sırada yüzde 10,4'le elektrikli fırınlar geliyor.

Faturam TL, HEMEN FATURAMI DÜŞÜRMEK İÇİN