Bölgemde olmayan tedarikçi ile anlaşabilir miyim?

Tedarikçi değişikliği için ne gibi koşullar gerekmektedir?


Elektrik tedarikçisini değiştirme hakkına sahip herkese serbest tüketici denilmektedir. Serbest tüketici olma hakkını kazanabilmek için yıllık elektrik tüketiminizin minimum 2400 kWh veya aylık ortalama faturanızın minimum 82 TL olması gerekmektedir. Serbest tüketici olarak görevli perakende satış şirketinizle değil sizlere indirimli teklif sunan tedarikçilerden uygun olduğunu düşündüğünüz ile anlaşma yapabilirsiniz. Seçelektrik ailesi olarak sizlere EPDK tarafından lisans verilmiş olan birçok tedarikçiden indirimli teklifler sunmaktayız.


Neden tedarikçimi değiştirmeliyim?


Elektrik kullanımı günümüzde kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. Serbest tüketici olma hakkı kazan tüketiciler görevli perakende satış şirketi üzerinden aldıkları elektrikleri farklı tedarikçiler üzerinden indirimli olarak alabilmektedirler. Görevli tedarikçiden ayrılıp başka bir tedarikçiyle anlaşabilmenin avantajları olarak şunlardan bahsedebiliriz,


- Kullandığınız elektriği daha ucuza faturalandırabilirsiniz.


- Müşteri hizmetleri kalitesi yüksek olan, anında iletişim sağlayan tedarikçilerle anlaşabilirsiniz.


-Sözleşme koşulları size en çok uyan tedarikçiyi seçebilirsiniz.


- Özel kampanyalardan yararlanabilirsiniz.


Tüm bu tedarikçi değişikliği için ve bahsedilen avantajlardan yararlanabilmek için sitemiz üzerinden teklif alabilir, kolaylıkla karşılaştırma yapabilirsiniz.


Anlaştığınız tedarikçinin yaşadığınız bölgede olması gerekmemektedir!


Elektrik dağıtımı genel bir havuz içerisinden yapıldığı için tedarikçinizin elektrik üretimini bölgenizde yapması zorunlu değildir. Tedarikçiler ürettikleri kadar elektrik enerjisini bu havuza aktarmaktadırlar. Bu elektrik enerjisinin iletiminde de dağıtım şirketleri devreye girmektedir. Elektrik sistemi tüm ülkede bir ağ şeklindedir ve her yere ulaşmaktadır.


Havuza aktarılan elektrik enerjisi sayaçlarla ölçüldüğü gibi havuzdan çıkan elektrik enerjisi de sayaçlarla ölçülmektedir. Bu ölçümler ile denge sağlanmaktadır. Böylelikle sistemde bir boşluk olması engellenmiş olmaktadır.


Tedarikçi değişikliği ile teknik bir değişiklik yapmamaktasınız. Şöyle ki tedarikçiniz değiştiği zaman teknik değişiklik gibi bir durum gerekmemektedir. Herhangi bir kesinti, arıza veya sayaç okunması gibi durumlarda bu görev anlaştığınız tedarikçiye değil bölgenizdeki dağıtım şirketine aittir. Tedarikçiniz ile müşteri hizmetlerinden kolayca iletişime geçebilir veya bizler aracılığıyla da iletişim sağlayabilirsiniz.


Tedarikçiler kim tarafından denetlenmektedir?


Elektrik piyasası serbestleşmiş olsa da EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu) tarafından denetim altındadır. Tedarikçiler kanunlarla çok sıkı şekilde kontrol edilmektedir. Denetimler ve yürürlüğe koyulan kanunlar çerçevesinde elektrik tedarikçisi değişikliğinden dolayı tüketiciler herhangi bir zarara uğramamaktadır. Tüketicilerin zarar görmemesi için EPDK fazlasıyla önlem almıştır. EPDK tarafından lisans verilmeyen şirketler tedarikçi olarak tüketicilere elektrik satamaz. Ayrıca tedarikçiler hiçbir koşulda EPDK tarafından belirlenen ulusal tarife fiyatının üzerine çıkamazlar.