Buzdolabı Kullanırken Tasarruf Yapmanın 5 Yolu

Besinlerin uzun süre tazeliklerini korumalarını ve bozulmadan saklanmalarını sağlayan buzdolapları, kesintisiz olarak çalıştıklarından enerji tüketiminde ciddi bir paya sahipler. Bu cihazların kullanımında yapılan hatalar ise enerji tüketimini daha da arttırır. Buzdolabı kullanımınızda tasarruf yapılabilmeniz için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir.

1. Enerji Verimliliği Yüksek Ürün Tercih

Buzdolabı kullanımında tasarruf yapabilmek için öncelikle enerji verimliliği yüksek bir ürün tercih etmelisiniz. A+, A++ gibi ürünler kullanmanız enerji tüketiminin oldukça az olmasını sağlar. Ancak enerji verimlilik değerinin yanında ihtiyacınıza uygun hacimde bir buzdolabı almanız gerekir. Gereğinden büyük bir buzdolabı boş yere soğutma yapacağından, ihtiyaçtan küçük bir model ise yeterince soğutma yapamayıp zorlanacağından uygun olmayan kapasitede bir ürün tercih etmeniz enerji tüketiminizin artmasına neden olur.

2. Doğru Konumlandırma

Buzdolaplarının mutfakta yerleştirildikleri yerler de bu cihazların enerji tüketim miktarını etkiler. Düşük ortam sıcaklıklarında daha verimli çalıştıkları için buzdolabınızı fırın, ocak ve radyatör gibi ısı kaynaklarının yakınına ya da doğrudan güneş ışığı alan yerlere koymayarak, duvardan en az 10 cm uzağa ve hava dolaşımı olacak açık bir alana koyarak da enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

3. Isı Aktarımının Engellenmesi

Buzdolapları, içlerindeki havayı sürekli olarak belirli bir sıcaklık değerinde tutmaya çalışırlar. Öncelikle buzdolabınızın sıcaklık değerlerinin, önerilen değerler olan dondurucu bölmesi için -18 ve soğutucu bölüm içinse 3 derece olmasını sağmanız gerekir. Daha düşük sıcaklık değerleri tercih etmeniz buzdolabınızın enerji tüketimini arttırır.

Ayrıca buzdolabı içerisindeki sıcaklık değerinin korunması için buzdolabı kapağını çok sık açmama, kapağı uzun süre açık tutmama, kapak lastiklerini kontrol ederek problemli lastikleri değiştirme ve buzdolabına sıcak yiyecek-içecek koymama gibi önlemler alarak dolabınızın iç sıcaklık değerinin daha uzun süre korunmasını sağlayabilir ve bu şekilde etkili bir tasarruf sağlayabilirsiniz. Dondurucu bölmesinden aldığınız gıdalarınızı soğutucu bölmesine koyarak hem daha sağlıklı çözdürebilir, hem de bu şekilde dolabın soğutma bölümündeki yükünü azaltarak enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

4. Besinlerin Doğru Yerleştirilmesi

Buzdolaplarınızın içine besinleri sıkışık olmayacak ve hava kanallarının önünü kapatmayacak şekilde yerleştirirseniz hem besinlerinizin eşit olarak soğutulmasını sağlayabilir, hem de buzdolabınızı yormayarak enerji tüketimini azaltabilirsiniz. Ayrıca kalın ambalajlı ürünlerin ambalajlarını çıkartarak yerlerine streç film gibi ince yapılı bir koruyucu kullanırsanız, bu besinlerin daha kolay soğutulmasını sağlayarak tasarrufa katkıda bulunabilirsiniz.

5. Buz Çözme

Eğer buzdolabınızın no-frost, yani buzlanmama özelliği yoksa buz seviyesi 5 cm kalınlığa ulaştığında buz çözme işlemi yapmanız gerekir. Bu kalınlıktaki buz, ısı yalıtımına sebep olarak enerji tüketimini arttıracağından belirli aralıklarla buz çözdürme işlemi yapmanız, buzdolabınızın enerji tüketimini düşürecektir.

Faturam TL, HEMEN FATURAMI DÜŞÜRMEK İÇİN