Elektriği Bilinenin Aksine Devletten Almıyoruz !

Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) 1993 yılına kadar Türkiye’de elektrik üretimi, iletimi ve dağıtımından sorumlu kurumdu. 1993 sonrası TEDAŞ ve TEAŞ olarak bakanlar kurulu kararınca ayrıldı. 2001 yılında elektrik piyasasında tamamen özelleştirilme gerçekleştirildi. 2001 yılında kurumların tam olarak ayrılmasıyla Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) kuruldu. EPDK kamu kurumu olmasına rağmen hükümetin vesayeti altında bulunmamaktadır. Bu yapıyla enerji piyasasının tarafsız olarak yönetilmesi hedeflenmiştir.  

Elektrik sektöründeki bu yapılanma ve serbestleşme ile arz güvenliğini sağlayabilecek yatırım ortamının oluşturulması, sektörde verim artışı ve rekabet ile elde edilen kazanımın tüketiciye de yansıtılması amaçlanmıştır.


Adsız.png

Elektrik perakende ve dağıtım satış sektöründe rekabete dayalı bir ortam oluşturmak için dağıtım bölgeleri baz alınarak elektrik enerjisi dağıtım hizmetinin özelleştirilmesine karar verilmiştir. Dağıtım bölgeleri yeniden belirlenerek, 21 dağıtım bölgesine ayrılmıştır. Elektrik piyasasının özelleşmesi ile serbest tüketici terimi hayatımıza girmiş bulunmaktadır. EPDK tarafından belirlenen limit ile serbest tüketici hakkı kazanan tüketiciler görevli tedarik şirketini değiştirerek indirimli elektrik imkanından yararlanabilirler.Eğer siz de ucuz elektrik kullanarak tasarruf yapmak istiyorsanız sitemizden tekliflere göz atabilirsiniz.