Elektrik Aboneliği ve Kapalı Elektriği Açtırmak

Yapımı yeni tamamlanmış bir eve taşındığınızda veya yeni bir müstakil ev yaptırdığınızda elektrik hizmeti için abonelik almanız gerekiyor. Her ne kadar uzun ve zahmetli bir süreç olarak görülse de, aslında oldukça basit olan bu süreci hızlandırmanın yollarını bu makalede paylaşacağız.

Elektrik ilk defa kullanılacaksa;

Eğer binada daha önce elektrik hizmeti alınmamışsa, önce elektrik dağıtım şirketine dilekçe ile yazılı başvuru yapmalısınız. Eğer kiracıysanız, elektrik dağıtım sistemine bağlantı yaptırmak için mülk sahibinin iznine dilekçede yer vermeniz gerekiyor. Ayrıca bir defaya mahsus elektrik bağlantı bedeli tahsil edilecektir.

Gerekli kontrollerin yapılması birkaç gün sürebilir. Eğer uygun raporu verilirse dağıtım şirketiyle aranızda yapılacak olan dağıtım bağlantı anlaşması tamamlanır.

Dağıtım bağlantı anlaşmasının tamamlanmasının ardından, herhangi bir elektrik tedarikçisiyle satış sözleşmesi imzalanabilir. 

Elektrik Aboneliği Almak;

Eğer daha önce satış sözleşmesi imzaladıysanız öncelikle, elektrik hizmetini satın aldığınız firmaya dilekçe vererek hizmetin sonlandırılmasını talep etmelisiniz. Bazı firmalar sonlandırma hizmetini online olarak yapmanıza imkan tanıyorlar.

Ayrıca dilekçeyi verirken sonlandırmak istediğiniz tarihi mutlaka giriniz. Yoksa en geç 3 iş gücü içerisinde elektrik enerjisi kesilecektir. Yeni sözleşme yapmak için varsa önceki borçlarını ödemelisiniz. Eğer önceki aboneliğinizi iptal etmezseniz sizden sonraki kullanıcının tüketimini ödeme riskini göze alırsınız. Sözleşmeyi sonlandırdığınızda, güvence bedeli de enflasyona göre güncellenerek size iade edilir.

Elektrik kapalıysa;

Eğer bulunduğunuz konutta daha önce elektrik hizmet alınmışsa ve daha önce oturan kişi aboneliğini iptal etmişse elektrikler kapatılmıştır. Anlaştığınız bir elektrik şirketiyle satış sözleşmesi yapmanız yeterlidir. Bunun için tavsiyemiz ilk olarak secelektrik.com’dan teklif almanızdır.

Elektrik açıksa;

Eğer yeni taşındığınız konutta elektrik açık şekilde devam ediyorsa aynı işlemleri uygulamanız gerekiyor. Tek fark, burada elektriğiniz kesilmeden faturayı üzerinize alacaksınız. Yasal düzenlemeler sonucu artık konuta yerleşen tüm kiracılar, elektrik aboneliğini kendi üzerine almak zorundalar. Başkasının faturasını ödeyerek elektrik kullananlar, tüketici hizmetleri yönetmeliğine göre usulsüz elektrik kullanımı yapmış sayılıyor.

Elektrik açtırma ücreti;

Elektrik açtırma bedeli EPDK'nın belirlediği tutara göre, Tüm Türkiye genelinde aynı ücretle uygulanır. 2015 yılı güvence bedeli 1 kilovat (kW) bağlantı gücü için EPDK tarafından 18,30 TL olarak açıklamıştır.

Yani her evin güvence bedeli, projesinde belirtilen kurulu güce göre değişir. Güvence bedeli meskenlerde ise en düşük 5,5 kW bağlantı gücü olarak alınır; bu durumda en az 122 TL ödeme yapılması gerekmektedir.

Faturam TL, HEMEN FATURAMI DÜŞÜRMEK İÇİN