Elektrik Dağıtım Şirketleri ile Elektrik Tedarik Şirketleri Arasındaki Fark Nedir?

Elektrik Dağıtım Şirketleri ile Elektrik Tedarik Şirketleri Arasındaki Fark Nedir?


Elektrik piyasasının tamamen ayrı kollara ayrılması ile tüketiciler genellikle konu hakkında karışıklık yaşamaktadır. Neredeyse her tüketici faturayı kesen ve fatura okuyan şirketin aynı olduğunu düşünmektedir. Şöyle ki 2011 yılı itibari ile elektrikte üretim, iletim ve dağıtım ayrılmış bulunmaktadır.

Dağıtım şirketleri tüketicilere elektriğin ulaşımını sağlamakla ve teknik olarak konularla ilgilenmektedir. Örneğin; onarım, elektrik kesintisi, sayaç okuma vb. gibi durumlardan sorumludur. Tedarikçiler ise tüketicilere ulaşması için elektriği üreten ve faturalandırmayı yapan şirketlerdir.


Elektrik piyasasının özelleşmesinden sonra ülkemizde dağıtım 21 bölgeye ayrılmıştır. Her bölge için dağıtım şirketi bellidir ve tüketici isteğine göre dağıtım şirketi değişikliği yapılamamaktadır. Bu durumdan farklı olarak ise tedarikçiler diledikleri bölgede EPDK tarafından belirlenen koşullarını taşıyan serbest tüketicilere hizmet verme hakkına sahiplerdir.


Dağıtım Şirketlerinin Görevleri


- İlk defa abonelik oluşturulacak bölgeye altyapı kurmak


- Sayaç okumak veya sayaç onarım bakım


- Dağıtım hattı kurulumu, altyapı bakım onarım çalışmaları


- Elektrik kesintileri ile ilgilenmek


Tedarikçilerin Görevleri


- Fatura oluşturmak ve tüketiciye iletmek


- Abonelik satış, satış sözleşmesi vb. abonelik işlemleri


- Fatura itirazları, borç sorgulama vb. fatura işlemleri


EPDK tarafından belirlenen serbest tüketici hakkı kazananlar kendilerine uygun olan teklif sunan tedarikçileri seçebilmektedirler. Tedarikçi değişiminden sonra dağıtım şirketi ile herhangi bir değişim olmayacaktır. Sayaç okuma, elektrik kesintisi, bakım onarım konuları aynı şekilde dağıtım şirketinin sorumluluğunda olmaya devam edecektir.

İndirimli elektrik konusuna gelirsek dağıtım şirketlerinin sorumlu olduğu kalem olan dağıtım bedeli üzerinden indirim yapılamamaktadır. Faturalarımızda mevcut olan aktif enerji bedeli üzerinden indirim yapılabilmektedir. Eğer sizde yıllık minimum 2400 kWh tüketim yapmakta veya aylık minimum 82 TL fatura ödemekte iseniz indirimli elektrikten yararlanabilirsiniz. Seçelektrik ailesi olarak sizlere birçok tedarikçimiz aracılığıyla yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.