Elektrik Faturasını Düşürmek İçin 5 İpucu!

Enerji tasarrufu yaparak elektrik faturasını düşürmek birçoğumuz tarafından lambaları kullanmadıkça kapat vs. gibi küçük eylemler olarak biliniyor. Ancak, işin rengi detaylara indikçe değişiyor.

Enerji tasarrufuna ilk olarak kullandığımız tarifeden başlayabiliriz. Eğer bütçeniz ev içi elektrik malzemelerini değiştirmeye yetmiyorsa, secelektrik.com’dan teklif alarak size en uygun tarifeyi bulabilirsiniz.

Enerji Tasarruflu Lambaların Kullanımı

İlk olarak eğer evinizde halen akkor lamba kullanıyorsanız, bunları bir an önce kompakt flüoresan lamba ile değiştirmelisiniz. Flüoresan lambalar yüzde 80’e kadar enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Evin dışında kullandığınız ( dış kapı aydınlatmaları vb. ) reflektör lambaları, halojen lambalar ile değiştirmelisiniz. 180 watt’lık bir reflektör lambanın sağladığı aydınlatmayı, 90 watt’lık bir halojen lamba sağlamaktadır.

Eğer bir oda içerisinde birden fazla lamba kullanıyorsanız, bunun yerine yüksek güçlü bir lamba kullanılmalıdır. Zira, birden fazla lamba kullanmak enerji tüketimini artırırken, tek lamba ile tüketim büyük oranda düşer.

Aydınlatma Ekipmanlarının Bakımı

Kullanılan lambaların belirli aralıklarla bakımı yapılmalıdır. Bakımdan kasıt, lamba üzerinde oluşan leke ve tozlar aydınlatma oranını düşüreceği için belirli aralıklarla temizlenmesi gerekiyor.

Ev İçerisinde Işık Verimliliği

Elektrik faturasını düşürmek için secelektrik.com’dan alacağız teklif sonrası, bir diğer yöntem ise ev içerisinde gün ışığının iyi kullanılmasıdır. Masa ve sandalyeleri pencere kenarlarına yerleştirerek, gün içerisinde aydınlatma gereksinimini ortadan kaldırabilirsiniz.

Dekoratif lambalar tasarımsal açıdan iyi bir seçim olsa da, ışığı sizin istemediğin yönlere gönderirler. Bunun için, açık renkli şeffaf gölgelikli abajurlar kullanılmalıdır.

Duvarların ve tavanların açık renklere boyanması ışık verimliliğini artırırken, dekorasyon eşyalarının da mümkün olduğunca açık renkte seçilmesi gerekiyor.

Ev Aletleri İle Enerji Tasarrufu

En fazla elektrik tüketen ev aletlerinin başında klimalar geliyor. Özellikle gerekenden fazla güce sahip bir klima seçimi, yüksek enerji kaybına sebep oluyor. Klimanın soğutma yükünü hafifletmek için evin güneş alan bölümlerinde ağaç ekimi ve cam filmleri gibi yöntemler ile gölgelenme sağlanmalıdır.

Bulaşık makinasının etrafında en az 5 cm boşluk bırakılmalıdır. Bu oluşan sıcak havanın dağılımını sağlayacaktır. Özellikle yaz aylarında ısı ve nem nedeniyle, sabah ve akşam saatlerinde bulaşık makinası çalıştırmak enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Elektrik süpürgelerinin torbaları doldukça emiş gücü azalmakta ve yüksek güç harcamaktadır. Bu nedenle süpürgelerin toz torbalarını sık sık temizlemeniz size daha yüksek emiş gücü ile enerji ve zaman tasarrufu sağlayacaktır.

Çamaşırları makinada yüksek sıcaklıklarda yıkamak yerine, yıkamanın ılık su ile durulamanın ise soğuk su ile yapılması daha az enerji tüketimi sağlayacaktır. 

Akıllı Sayaçlar İle Faturayı Düşürmek

Son yıllarda hayatımıza giren akıllı sayaçlar, sahip oldukları puan tarifesi ile enerji tüketiminde indirim sağlıyorlar. Üç zaman diliminde farklı enerji bedelleri hesaplanıyor. Secelektrik.com’da enerji tasarrufu için akıllı sayaçları önermektedir.

Faturam TL, HEMEN FATURAMI DÜŞÜRMEK İÇİN