Elektrik Fiyatları Ne Zaman Güncellenir?

Elektrik Fiyatları Ne Zaman Güncellenir?

Ülkemiz genelinde elektrik satış fiyatı aynı olup ulusal tarife olarak adlandırılmaktadır. Serbest tüketici olma hakkı kazanamamış tüketiciler ulusal tarife üzerinden elektrik almak zorundadır. Serbest tüketici olan tüketiciler ise indirimli elektrik tarifeleri sunan tedarikçilerle çalışabilir ve mevcut güncellemelerden etkilenmeden tüketimlerine devam edebilirler. Yıllık 2400 kWh ve üzeri elektrik harcayan ya da ortalama aylık 82 TL ve üzeri fatura ödemesi yapan tüketiciler için geçerli olan serbest tüketici olma hakkına sahipseniz Seçelektrik.com üzerinden teklif alabilir ve size uygun tedarikçiyi seçerek daha ucuz elektrik faturası ödeyebilirsiniz.

Elektrik fiyatları ne zaman güncelleniyor?

Elektrik fiyatları üç ayda bir olmak üzere yılda toplam 4 kere EPDK tarafından güncellenmektedir. Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim elektrik fiyatlarının güncellendiği aylardır.

Elektrik fiyatları neye göre güncellenmektedir?

İhtiyacımız olan enerjiyi genellikle ithal etmekteyiz. Yerel kaynaklarımız yeterli gelmemektedir. Bu nedenle elektrik fiyatlarını birçok unsurdan etkilenmektedir. Başlıca unsurlar mevsim değişiklikleri, doğalgaz piyasası, TL/Dolar kurundaki değişikliklerdir.

Doğalgaz Piyasası: Elektrik fiyatlarındaki değişime neden olan en büyük etkendir. Türkiye’de elektriğin yaklaşık %35’i doğalgaz çevrim santrallerinden üretilmektedir. Doğalgaz fiyatlarındaki artış elektrik fiyatlarını da etkilemektedir.

TL/Dolar Kur Değişikliği: Doğalgaz ve kömür ülkemizde yeterli olarak bulunmadığı için dışarıdan ithal edilmektedir. Kaynaklar ithal edilirken dolar olarak ücretlendirilirken, tüketiciye elektrik satışı TL olarak yansıtılmaktadır. Dolar kurunda oluşan değişimlere göre üretici de aradaki zararı tüketiciye zam olarak yansıtmaktadır.

Mevsim Değişiklikleri:Elektrik üretiminin yaklaşık %25’i hidroelektrik santrallerinde yapılmaktadır. Yıl içerisinde alınan yağışlara göre üretilen elektrik miktarı da değişmektedir. Yağışın az olması durumunda elektrik üretimi başka santrallerden telafi edilmeye çalışmaktadır. Bu duruma göre de elektrik fiyatlarında değişiklik yaşanmaktadır.