Elektrik Kesintisini Önceden Öğrenebilir miyim?

Elektrik kesintisi ülkemizin yıllardır devam eden başlıca problemlerindendir. Geçtiğimiz yıllara göre kesintiler ciddi oranda azalsa da, acil bir işiniz sırasında yaşanan bir elektrik kesinti bu azalmayı önemsiz kılıyor.

Elektrik kesintileri büyük oranda oluşan arızalar nedeniyle kesilse de, ev içerisinde kullandığınız sayaç vs. nedeniyle sigorta atması gibi problemler yaşanabiliyor. Ev içerisinde sorun yaşamamak için secelektrik.com'dan teklif alabilirsiniz.

Ülkemizde yaşanan en büyük elektrik kesintisi nedir?

Türkiye’nin en büyük elektrik kesintisi geçtiğimiz yıl Mart ayında yaşandı. 31 Mart 2015 günü saat 10:30 sularından itibaren Türkiye`nin tümünde elektrikler kesildi.

Ülke genelinde tüm elektrik üretilen noktalardan dağıtım şebekesine giden bir iletim ağı bulunuyor. İletim şebekesinde yaşanan bu olay nedeniyle ülke genelinde elektrikler gitti.

Yapılan müdahaleler sonrasında akşam 20:00 sularında ülke genelinde elektrik verilmeyen nokta kalmadı.

Arıza nedeniyle oluşan kesintiler nasıl öğrenilebilir?

Yukarıda belirttiğimiz gibi anlık yaşanan trafo patlaması, elektrik şebekesinde oluşan aşırı yük vb. problemler nedeniyle oluşan kesintileri öğrenmek mümkün değil. Bu kesintiler bazen 10 dakika sürerken, nadir durumlarda 5 – 6 saatlik kesintilere dönüşebiliyor. Secelektrik, toplamda 900 MW kurulu güce sahip elektrik firmaları ile çalışmaktadır.

Bu durumlarda elektrik dağıtım firmaları, kesinti sonlanana kadar elektrikli cihazların fişini çekerek devre dışı bırakmalarını öneriyorlar.

Bakım çalışmaları nasıl öğrenilebilir?

Ülkemizde 20’den fazla elektrik dağıtım şirketi bulunuyor. Tüm bakım çalışmaları, fatura ödemeleri vs. bu firmalar tarafından gerçekleştirildiği için, ilk olarak hangi firmadan hizmet aldığımızı bilmemiz gerekiyor.

Bu firmalar elektrik bakım çalışmaları öncesinde internet sitelerinden veya kısmi olarak müşteri hizmetleri hattından kesinti yapılacak saatleri aktarıyorlar. Tabi, büyük şehirlerde yaşanacak olan kesintiler genellikle haber siteleri üzerinden de bildiriliyor.

Yani elektrik dağıtım şirketinin internet sitesini ve yerel haber sitelerini belirli aralıklarla kontrol etmekte fayda vardır. Bu kesintiler genellikle bir hafta önceden belirleniyor.

Elektrik Kesintisi Sonrasında Tavsiyeler

Kesintinin bakım çalışması veya arıza olduğu hakkında bilginiz yoksa, ilk olarak dağıtım şirketinizi arayarak bilgi alınız. Eğer bakım çalışması değilse, sizin adınıza arıza kaydı bırakılacaktır.

Eğer 1 – 2 saatlik süre içerisinde sorun çözülmediyse, elektrik dağıtım firmanız ile sık sık görüşerek bilgi alınız.

Tüm bu sorunları minimum seviyeye indirmek için secelektrik.com ile iletişime geçmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Faturam TL, HEMEN FATURAMI DÜŞÜRMEK İÇİN