Elektrik Sayaçları ile İlgili Gerçekler

 1. Elektronik sayaç ve mekanik sayaç arasındaki fark nedir?

  Elektronik sayaçlar mekanik sayaçlardan farklı olarak üç zamanlı ölçüm yapabilmektedir. Üç zamanlı ölçüm aralıkları 06.00-17.00 Gündüz / 17.00-22.00 Puant / 22.00-06.00 Gece olarak tanımlanmaktadır. Mekanik sayaçlarda böyle bir özellik bulunmamaktadır.

  Elektronik sayaçlar bir senelik tüketimleri hafızalarında tutmaktadır. Herhangi bir sorun oluştuğunda kolaylıkla ulaşabileceğiniz veri olacaktır. Mekanik sayaçların böyle bir özelliği de bulunmamaktadır.

  Elektronik sayaçların yanma ihtimali amperaj aralıkları fazla olduğundan mekanik sayaçlara göre daha düşüktür. Elektronik sayaçların garanti süresi 3-5 sene olarak değişmektedir.

 2. Sayaç değişiminde ücret ödemem gerekir mi?

  10 senelik damga süresini dolduran sayaçlarda damga ayar işlemleri için sökülmesi ve yerine geçici ya da yeni sayaç takılması durumunda herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

  1 Mayıs 2016 tarihinde yürürlüğe giren elektrik piyasası tüketici hizmetleri yönetmeliğinin 41’ince maddesine göre, tüketici talebi ile kontrol işlemi yapılmak için sökülen sayacın doğru çalıştığının tespit edilmesi durumunda talep sahibine sayaç kontrol bedeli uygulanır. Sayaç kontrol bedeli, işlem sonrasında ilk ödeme zamanında talep sahibine fatura edilmek üzere tedarikçisine faturalanır.

  Direkt bağlı tek fazlı aktif veya üç fazlı aktif ve/veya reaktif sayaçlar için bu bedel 16,05 TL,
  Akım trafolu ve/veya gerilim trafolu aktif ve/veya reaktif sayaçlar için ise 20,33 TL’dir.

 3. Sayacın nerede bulunması gerekir?

  Sayaçların düzenli olarak okunabilmesi, faturaların zamanında ulaştırılabilmesi için erişiminin kolay olması gerekmektedir. Müstakil konutlarda konut dışında, apartmanlarda ortak alanda,iş yerlerinde ise ilgili yere göre ortak alanda veya dışarıda olmalıdır.

  Elektrik sayaçlarının bulunduğu yerler gerekli koşulları sağlamazsa perakende şirket sözleşmeyi fesih etme ve elektriğinizi kesme hakkına sahiptir.

 4. Abonelik başkasının üzerine ise sayaç değişimi yapılabilir mi?

  Sayacın hatalı veriler gösterdiğinin tespiti durumunda yönetmelik hükümleri çerçevesinde değiştirilmesi gerekmektedir.

  İlgili sayaç kullanıcısı abone değil ise kullanıcının görevli tedarik şirketi ile sözleşmesini yaparak aboneliği üzerine alması gerekmektedir. Sayaç değişimi abonenin başvuruda bulunması halinde yapılabilmektedir.


 1. Sayaç yerimi değiştirmek için ne yapmalıyım?

  Bulunduğunuz bölgede görevli dağıtım şirketi ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

 2. Sayaç arızası durumunda ne yapılmalıdır?

  Sayacınızın arızalı olması durumunda görevli tedarik şirketine yazılı veya sözlü olarak bildirimde bulunmanız gerekmektedir.

  Tesisatın sayaç arızası/ölçme hassasiyeti ile ilgili başvuruda bulunulduğunda elektrik piyasası tüketici hizmetleri yönetmeliği 41. Madde gereğince sayacın kontrolü sağlanır.

  Sayacın doğru tüketim kaydettiğinin tespiti halinde sayaç sökme-takma bedeli talep sahibi tarafından karşılanır.