Elektrik Tedarikçim İflas Ederse Ne Olur?

Bir serbest tüketicinin sözleşme imzaladığı tedarikçi iflas ederse, EPİAŞ söz konusu tedarikçinin serbest tüketici listesini Piyasa Yönetim Sistemi’nde yayınlar ve tüm tedarikçiler bu platformda ilgili serbest tüketicinin bilgilerine ulaşabilir.


Tedarikçinizin iflas ettiği ilgili ayın 20’sine kadar başka bir tedarikçiye geçiş yapma imkânınız  bulunmaktadır. Bu süre zarfında bir başka tedarikçiyle anlaşarak bir sonraki aydan itibaren yeni tedarikçinizin portföyüne dahil olabilir ve ucuz elektrik almaya devam edebilirsiniz.


Tesisatın boşa düşmesi durumunda ilgili serbest tüketici bölgesindeki görevli tedarik şirket tarafından bilgilendirilir. Abone başka bir tedarikçi ile ayın 20’sine kadar anlaşmamış ise 15 iş günü içerisinde bölgesinin görevli elektrik satış şirketi ile perakende satış sözleşmesi imzalaması gerekmektedir. İlgili serbest tüketiciye belirtilen süre içerisinde sözleşme imzalamadığı takdirde elektrik kullanımının usulsuz duruma düşeceği ve elektriğinizin kesileceğine dair kesme ihbarı bırakılır.


Tedarikçinizin iflas etmesi durumunda söz konusu tedarikçiye vermiş olduğunuz teminat/ güvence bedelini geri alabilmek için yasal yollara başvurmanız gerekebilir. Tedarikçinizle sözleşme imzalarken bu hususu gözetmeniz faydalı olacaktır.


Ayrıca serbest tüketiciler, elektrik tüketim değerlerini, sayaç okuma tarihlerini ve tedarikçilerine ilişkin bilgileri, Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi (EPİAŞ) bünyesinde “www.epias.com.tr” adresindeki “serbest tüketici portalı”na e-Devlet şifreleriyle girerek detaylı bir şekilde inceleyebilmektedir.


Yukarıdaki bilgiler ışığında elektrik tedarikçi değişikliği yapılırken güvenilir bir firma ile çalışmak çok önemlidir. Secelektrik.com, kullanıcılarının bu konularda herhangi bir sorun yaşamasını önlemek adına portföyünü sadece Türkiye’nin en güvenilir tedarikçilerinden oluşturmaktadır. Dilerseniz sizde Secelektrik.com’a giriş yaparak tedarikçilerimizi inceleyebilir ve size en uygun bulduğunuz firmadan indirimli elektrik teklifi alarak aynı elektriği daha ucuza tedarik edebilirsiniz.