Elektrik Tüketiminde Tüm Zamanların Rekoru Kırıldı

Türkiye’de elektrik tüketiminde, tüm zamanların rekoru kırıldı. 3 Temmuz Pazartesi günü sıcak hava nedeniyle klima kullanımı aşırı artınca tüketim, 927,8 milyon kilovat saate yükseldi. Rekorun kırılmasında sıcak nedeniyle klima kullanımının artmasının payı büyük oldu.

 

Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) verilerine göre Türkiye bu yılın ilk 6 ayında 138 milyar 251 milyon kilovat saat elektrik tüketti. Yılın ilk yarısındaki toplam tüketim geçen yıla göre yüzde 3,7 arttı.

 

2016 yılında toplam elektrik tüketimi  277,2 milyar kilovat saat olarak kayıtlara geçmişti.

 

Bu denli yüksek tüketimlerde daha önce iletim altyapısından ve bölgesel elektrik üretiminin yetersizliğinden kaynaklı kısıtlamalara gidilmek zorunda kalındığını aktaran yetkililer, iletim ve dağıtım altyapısına yönelik yaklaşık 1,5 yıldır devam eden çalışma ve yatırımların tamamlanmasıyla hiçbir kısıt veya kesinti uygulanmadan söz konusu rekor tüketimin karşılanabildiğini belirtti.

 

Sizde klima kullanımından dolayı artan elektrik faturalarınız için Secelektrik.com’un indirimli elektrik tekliflerinden birini seçerek fatura yükünüzü azaltabilirsiniz.


Faturam TL, HEMEN FATURAMI DÜŞÜRMEK İÇİN