Elektrikli Arabalar Neden Yaygınlaşmıyor?

Son yıllarda otomotiv sektöründe çok fazla önce çıkan elektrikli otomobiller, düşük maliyetleri ile yüzlerce kilometre yol alabiliyorlar.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına olan talebin arttığı günümüzde, birçok otomobil üreticisi elektrikli otomobiller için AR-GE sürecine devam ediyor.

Özellikle ülkemiz başta olmak üzere yüksek akaryakıt fiyatlardan şikayetçi olan araç sürücüleri ve çevre kirliliğini azaltmak için yapılan çalışmalar elektrikli otomobiller ile tek bir noktada buluşuyor.

Peki, enerji ve çevre dostu olan bu elektrikli araçlar neden yaygınlaşmıyor? sorusunun cevabı ise çok aslında basit, zira 18. Yüzyılın ortalarında kullanılmaya başlanan elektrikli otomobiller o dönemlerde düşük petrol fiyatları ve akaryakıt ile çalışan araçların ucuz şekilde toplu olarak üretilebilmesi ile rakiplerinin gerisinde kaldılar.

Daha derinlere inmemiz gerekirse, halen belirlenemeyen standartlar bulunuyor. Benzinli bir aracı birkaç modifikasyon ile ABD’den tutun da, Japonya’ya kadar dünyanın genelinde sorunsuz bir şekilde satabiliyorsunuz. Ancak, elektrikli araçlarda durum böyle değil.

Elektrikli araçların avantajı nedir?.

Elektrikli otomobillerin en büyük avantajı, akaryakıt ile çalışan araçlara göre çok düşük sesli motora sahip olmaları, çevreye etkilerinin daha az olması ve bakım maliyetlerinin düşük olması diye sıralanabilir. Ayrıca olası bir kaza durumunda elektrikli otomobillerin, akaryakıt ile çalışan otomobillere göre yanma ve patlama ihtimali oldukça düşüktür.

Elektrikli araçların dezavantajı nedir?.

Elektrikli araçların yüksek satış fiyatlarına sahip olmaları başlı başına bir dezavantaj olarak görülebilir. Ayrıca ikinci el piyasası neredeyse olmayan bu araçlar, tek şarjla akaryakıtlı araçlara göre çok düşük mesafeler kat edebiliyor. .

Ayrıca en büyük problem şarj istasyonlarının oldukça az sayıda olduğu bu araçların, 6 – 7 saat gibi uzun şarj sürelerine sahip olması.

Otomotiv sektörünün elektrikli araçlara yönelmesi kaçınılmaz bir son, ancak “ Bu teknoloji neden bu kadar yavaş ilerliyor? “ sorusu insanı oldukça çıkmaza götürüyor.

Ülkemizde Elektrikli Araçların Geleceği.

Elektrikli araçları yakıt masraflarından şikayetçi olan orta/dar gelirli kısımlar daha çok istiyor, ancak iş aracı satın almaya geldiğinde vergiler vs. ile araç fiyatları çok yüksek gelirli insanlara hitap eder seviyede.

Hadi diyelim ki, 5- 10 Bin TL geliri olan birisi kredi çekerek bu otomobili satın aldı. Eğer İstanbul ve Ankara gibi bir yerde ikamet ediyorsanız büyük ihtimalle evinizin garajı yoktur. Apartmanın önündeki aracınıza evden elektrik kablosu çekmeniz gerekecek.

Yani elektrikli araçların yaygınlaşması hakkında genel bir değerlendirme yaparsak, ne zaman taşınabilir piller ile bu araçlar yol alabilir hale gelirler ve şarj bittiğinde 5 – 6 saat beklemeden tıpkı telefonlarda olduğu gibi batarya değişimini hızlıca yaparız.

İşte o zaman çok hızlı yaygınlaşmaya başlayacaktır. Zira, 6 saat şarj et, maksimum 300 km git şeklinde şehir içi kullanımda yeterli olsa da, uzun yola gittiğinizde size gidiş-dönüş yetmesi mümkün değildir.

Faturam TL, HEMEN FATURAMI DÜŞÜRMEK İÇİN