Elektrikli Kombiyi Tasarruflu Kullanmanın Yolları

Doğalgaz altyapısı olmayan bölgelerde ısınma ihtiyacının pratik bir şekilde sağlanması için tercih edilen araçlardan birisi de elektrikli kombilerdir. Bu cihazlar temel olarak doğalgaz kombisi gibi çalışır ve hem radyatörlü hem de yerden ısıtmalı sistemler ile kullanılabilir.

Tüp şeklindeki elektrikli rezistansları ile suyu oldukça hızlı şekilde ısıtabilen bu cihazlar tesisata verdikleri ısıtma suyunun yanında sıcak kullanım suyu da sağlar. Her ne kadar elektriği yüksek verimlilikle kullansalar da elektrikli kombi modelleri ile yapılan ısıtma, doğalgaz kombilerine oranla daha pahalıdır. Bu nedenle elektrikli kombi kullanımında tasarruf sağlanabilmesi için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir.

Elektrikli Kombi Nasıl Tasarruflu Kullanılır?

  • Elektrikli kombinizi tasarruflu kullanmak istiyorsanız öncelikle eviniz ya da iş yeriniz için doğru kapasitedeki kombiyi seçmelisiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken noktalardan ilki kombi ile ısıtılacak alanın genişliğidir. Ortalama olarak her 10 metrekarelik alan için elektrikli kombinizin 1kW’lık güç değerine sahip olması gerekir. Bunun yanında evdeki radyatör sayısı ve radyatörlerin uzunlukları da kombi güç hesabında etkilidir.
  • Isıtılacak alandaki toplam radyatör uzunluğunun her 1 metresi içinse elektrikli kombinin 1,5 kW güce sahip olması gerekir. Bu değerleri göz önünde bulundurarak en uygun kapasiteli kombiyi tercih etmeniz durumunda elektrikli kombi kullanımında tasarruf sağlayabilirsiniz. Ancak ihtiyaçtan fazla ya da düşük kapasiteli ürün tercih etmeniz durumunda enerji tüketiminiz de artacaktır.
  • Diğer ısıtma seçeneklerinde olduğu gibi elektrikli kombi kullanımında da tasarruf sağlanabilmesi için ısıtılacak alanda yalıtım önlemleri alınmış olmalıdır. Eğer kombi ile ısıtacağınız alanda ısı yalıtımı ile ilgili problemler varsa bunları gidererek kombi kullanımında oldukça tasarruf sağlayabilirsiniz.
  • Tercih edilen oda sıcaklık değerleri de elektrikli kombinin tasarruflu kullanılmasında etkilidir. Oturma odaları için ideal sıcaklık değeri 21-22 derece iken yatak odaları ve kullanılmayan odalar için bu değer 18 derecedir. Siz de oda sıcaklıklarınızı bu değerlerde olacak şekilde ayarlarsanız elektrikli kombi kullanımında tasarruf edebilirsiniz.
  • Elektrikli kombi kullanımında diğer bir tasarruf önlemi de oda termostatlarının kullanılmasıdır. Kombi modelinizle uyumlu bir oda termostatı kullanarak termostat üzerinden oda sıcaklığını pratik bir şekilde ayarlayabilir ve bu şekilde oda istediğiniz sıcaklık değerine geldiğinde elektrikli kombinizin bekleme konumuna geçmesini minimum enerji tüketmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca modülasyon özelliğine sahip oda termostatları ile ev veya iş yerinizin istediğiniz zaman aralıklarında istediğiniz sıcaklık değerlerinde olmasını sağlayabilir ve bu mekanların siz yokken boş yere ısıtılmasını engelleyerek önemli derecede tasarruf sağlayabilirsiniz.
  • Elektrikli kombinin harcadığı enerji doğal olarak elektrik faturasına yansıtıldığı için indirimli elektrik kullanımı çok değerlidir. Elektrikli kombi kullanan ev sakinlerinde ucuz elektrik olmazsa olmazdır. 

Faturam  TL, HEMEN FATURAMI DÜŞÜRMEK İÇİN TEKLİF FORMUNA GÖTÜR