Elektrikli Otomobil Neden Daha Pahalı

19. yüzyılın sonlarında biranda popüler hale gelen ancak içten yanmalı motor teknolojisinin ilerlemesi ve petrol kullanan araçların toplu üretimi nedeniyle geriden kalan elektrikli otomobiller o dönemlerde otomotiv sektöründe kaybolup gittiler.

Ancak günümüzde tekrar gün yüzüne çıkan elektrikli otomobiller, otomotiv endüstrisinin geleceği olarak görülmektedir. Elektrikli otomobiller, yakıt tasarrufu başta olmak üzere, şehir kirliliğini düşürmesi ve karbon emisyonunu azaltması gibi avantajları ile ön plana çıkmaktadır.

Normal araçlara göre daha atik bir yapıda olan elektrikli otomobiller, elektrik motorları sayesinde ani tork verir ve bu sayede dengeli bir şekilde hızlanmayı sağlar.

Birçok yönden akaryakıtlı araçlara göre daha avantajlı olan elektrikli otomobiller, maalesef bazı engel ve sınırlamalar nedeniyle yaygınlaşamamaktadır. Lityum-iyon bataryaların maliyetinin yüksek olması ile başlayan yüksek fiyat politikası, sınırlı sayıda üretim vs. nedenler ile üst seviyeye çıkmaktadır.

Elektrikli otomobiller neden pahalı?

Elektrikli araçlar için şuan gereken en önemli hedef; akaryakıt ile çalışan motorlu araçlardaki rakipleri ile kıyaslandığında geliştirme, üretim ve kullanım masrafları arasındaki eşitsizliği gidermektir.

Devletler elektrikli otomobiller için yüksek teşvikler yapmasına rağmen maalesef, sıradan akaryakıtlı otomobillerin fiyatlarına göre halen oldukça pahalı seviyedeler. Elektrikli otomobillere geçişi engelleyen bu yüksek fiyatın, başlıca sebebi yukarıda belirttiğimiz gibi bataryalardır.

Dünya genelinde yapılan anketler sonucunda, otomobil kullanıcılarının dörtte üçü elektrikli otomobile geçiş yapmak istiyor ancak yüksek fiyatlar vermeyi uygun bulmuyorlar.

Günümüzün en popüler elektrikli otomobil üreticilerinden Tesla Motors, ürettiği otomobillerinde dizüstü batarya teknolojisini kullanarak maliyeti diğer firmalara göre 3 ile 4 kat daha ucuz hale getiriyor. Elektrikli otomobillerde kullanılan normal bataryaların kilovat saat başına maliyeti 800 dolar civarındayken, Tesla’nın kullandığı dizüstü bilgisayar hücreleri 200 dolar civarındadır.

Örneğin fiyat konusunda Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma sonucu, elektrikli otomobil kullanımı ile petrol masraflarından kurtulmanın, elektrikli otomobillerin yaşamı boyunca devam edecek olan yüksek masraflarından dolayı benzinli otomobiller ile dengelenemediğini belirtti.

Elektrikli otomobillerin bakım masrafı

Akaryakıtlı bir araca göre parça sayısı oldukça düşük olan elektrikli otomobiller, genellikle motor vs. masraflarından ziyade batarya ve olası parçalar ile bakım gereksinimi çıkarırlar.

Bataryanın her şarj edilişi sırasında yıpranması, elektrikli aracın kilometre başına masrafının artmasına sebep oluyor. Elektrikli otomobilde bulunan bir batarya, ömrünü tamamlamış olsa bile tamamıyla bitmiş değildir. Bataryalar birçok tekil hücreden oluştuğu için, tüm hücrelerin eşit düzeyde yıpranması gibi bir zorunluluk yoktur.

Örneğin; Tesla Roadster modelinin normal bir sürüş ile yedi yıl boyunca batarya sorunu çıkarmaması tahmin ediliyor. Gelecekte otomobilinizi evde şarj etmeden önce secelektrik.com’dan teklif almanız sizin için en doğru çözüm olacak.

Faturam TL, HEMEN FATURAMI DÜŞÜRMEK İÇİN