Elektrikte İndirim Mümkün mü

Elektrikte tasarruf etmenin sandığınızdan daha çok yolu var. Enerji verimliliği yüksek cihazlar kullanmak ve günlük hayatınızda enerji tasarrufu yapmaya ek olarak kendi tarifenizi de seçerek faturalarınızda daha düşük rakamlar görebilirsiniz.

Tedarikçi Şirket Seçimi

Enerji piyasalarının 2001 yılında girdiği serbestleşme süreci sonucunda günümüzde elektrik enerjisi devletten değil özel sermayeli şirketlerden alınıyor. Elektrik santrallerinde üretilen enerjinin konutlara ve iş yerlerine ulaştırılması, dağıtım ağının işlerliğini koruması ve her türlü bakımının yapılması elektrik dağıtım şirketlerinin sorumluluğunda. Ancak elektrik enerjisinin tüketiciye satışı dağıtım şirketleri tarafından değil tedarikçi firmalar tarafından yapılıyor.

Bazı elektrik dağıtım şirketlerinin tedarik şirketleri de var ve bu şirketler görevli tedarikçi olarak tüketiciye elektrik satışı yapıyor. Tüketiciler herhangi bir tedarikçi firma ile sözleşme yapmazlarsa elektriklerini otomatik olarak görevli tedarik şirketlerinden alıyor. Ancak serbestleşen enerji piyasası, dağıtım şirketi sahibi olmadan da firmaların elektrik satışı yapabilmesini mümkün kılıyor. Bu da tüketicilerin elektrik tedarik şirketlerinin sundukları önemli oranlarda indirimlerden faydalanabilmelerine ve elektriği indirimli olarak kullanabilme şansına sahip olmalarını sağlıyor.

Elektrikte Nasıl İndirim Yapılır?

Elektrik satış bedelleri her yıl EPDK (Enerji Piyasası Denetleme Kurulu) tarafından belirleniyor ve görevli tedarikçi şirketler elektrik satışlarını bu bedel üzerinden yapıyor. Bu firmalar satış bedelleri üzerinden bir miktar indirim yapabiliyor. Ancak görevli olmayan tedarikçi şirketlerin tüketiciye sundukları indirim oranları çok daha yüksek. Bu şirketler, elektrik enerjisini doğrudan santralden ve toptan aldıkları için maliyeti düşürüyor. Bunun yanında serbest piyasadaki rekabetten dolayı kar marjlarını da oldukça düşük tutan tedarikçi şirketler daha çok tüketici tarafından tercih edilebilmek için elektriği tüketiciye oldukça cazip fiyatlarla sunabiliyor.

Elektriği indirimli kullanabilmeniz için mevcut tedarikçi şirketinden ayrılarak, sizin için en iyi şartları sunan tedarikçi şirket ile sözleşme yapmanızı gerekiyor. Elektriği alacağınız tedarikçi şirketi seçtikten sonra bu şirketle sözleşme yapmanız tamamen yasal ve haklarınız karşılıklı olarak EPDK tarafından yayınlanan yönetmelik ile korunuyor. Elektrik enerjisi hâlihazırda özel şirketlerden alındığı için tedarikçi şirketlerle sözleşme yaptığınızda “devletten ayrılma” diye bir şey de söz konusu değil.

İndirimli Elektrik Kullanmanız İçin Ne Gerekli?

Siz de tedarikçilerin sunduğu indirimli elektrik avantajından yararlanmak istiyorsanız öncelikle serbest tüketici statüsünde olmanız gerekiyor. Bunun için aylık elektrik faturanızın en az 82 TL ya da aylık elektrik tüketiminiz en az 2400 kWh olmalı. Bunun yanında mevcut tedarikçiniz ile yapılmış bir sözleşmenizin olmaması, ödenmemiş elektrik borcunuzun bulunmaması ve dijital elektrik sayacı kullanıyor olmanız da aranan şartlar arasında.

Tüm bu şartları taşıyorsanız sizin için en uygun şartları taşıyan ve size en iyi indirim oranını sunan tedarikçi firmayı seçerek onunla sözleşme imzalayabilir ve en kısa sürede elektriği indirimli olarak kullanmaya ve tasarruf yapmaya başlayabilirsiniz. Sizin için en doğru tedarikçiyi seçebilmek içinse Türkiye’nin en güçlü tedarikçi firmaları ile çalışan Seç Elektrik’ten ücretsiz olarak destek alabilirsiniz.

            

Faturam TL, HEMEN FATURAMI DÜŞÜRMEK İÇİN