EPDK Tüketicinin Yanında !

EPDK Tüketicinin Yanında !


Serbestleşen elektrik piyasası Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) tarafından kontrol altında tutulmaktadır. Elektrik piyasası tüketici hizmetleri yönetmeliğinde yapılan son değişiklikler ile tüketicilere avantajlar sağlanmaktadır. Her yıl değişen serbest tüketici limitinin düzenli olarak azalması ile ucuz elektrik kullanımı yaygınlaşmış ve tedarikçi değişimi yapabilen tüketici kapasitesi artmış bulunmaktadır. Bu durum göz önüne alındığında EPDK tüketicilerin mağdur olmaması için gerekli çalışmalarda bulunmuştur.

Fiyat revizesinde kısıtlama

Bu düzenlemelerden en önemlisi olarak bahsedebileceğimiz madde tedarikçilerin fiyatları revize edebilme yetkisinin kısıtlandırılmış olmasıdır. Tedarikçiler hala fiyatları revize etme hakkına sahip ama kendileri bu değişikliği tüketiciye minimum 45 gün önceden bildirmek zorundadır. İndirimli elektrik kullanan tüketiciler revize edilen fiyatları beğenmedikleri takdirde sözleşmeyi hiç bir cezai bedel ödemeden feshedebilmektedirler.

Belirli miktarda tüketim yapma zorunluluğu artık yok

Diğer bir önemli değişiklik ise serbest tüketici olma hakkı kazanarak tedarikçi değişikliğinde bulunan tüketicilerin yıl sonunda yeterli tüketimi yapmaması halinde tekrar görevli tedarik şirketine dönüş zorunluluğunun kaldırılmasıdır. Daha önceden indirimli elektrik kullanan tüketiciler geçiş yaptıkları tedarikçi ile ulusal tarifeden faturalandırılarak devam edebilmektedirler. Böylelikle ucuz elektrik kullanamasa bile geçiş işlemleriyle uğraşmak ve ilgile kuruma ait depozito miktarı yatırmak gibi işlemlere gerek kalmamaktadır.

Tedarikçiler sorunlarınızı görmezden gelemez!

İlgili taslakta bir başka madde olarak tedarikçilerin indirimli elektrik tüketen tüketicilerin bulunduğu taleplere max. 15 gün içerisinde dönme zorunluluğu oluşturulmuştur.

Ödeme kolaylığı

EPDK tarafından oluşturulan yeni taslakta tüketicilerin faturalarını kredi kartı ile taksitli olarak veya tek çekim seçeneği ile ödeme imkanı da sunulmaktadır. Ucuz elektrik kullanmak hiç olmadığı kadar kolaylaşmış oluyor.

Yeni formlar ile daha net sözleşmeler

Mevcut formlara ek olarak EK-4 ve EK-5 formları oluşturulmuş bulunmaktadır. EK-4 Bilgilendirme Formu olarak tüketiciye sunulmaktadır. EK-5 formu ise hatalı okunan sayaçlar ile ilgili oluşturulan bir formdur.

Serbest tüketicilere özel portal

EPDK serbest tüketicilerin seçecekleri tedarikçi hakkında kolaylıkla bilgi edinebilmesi için de bir portal kurma kararı aldı. Bu portalda EPDK tarafından lisanslı olan tedarikçileri görebilirsiniz. Ayrıca tüketim miktarlarınızı takip edebilir,  sayaç okuma tarihlerinizi de öğrenebilmektesiniz.

Şuan taslak halinde olan yönetmelik tüketicilerin değerlendirilmesine sunulmuş bulunmaktadır. Sizler de yeni taslak hakkında EPDK internet sayfası üzerinden görüşlerinizi kolaylıkla bildirebilirsiniz.
Faturam TL, HEMEN FATURAMI DÜŞÜRMEK İÇİN