Evde Doğalgaz Tasarrufu Yapmanın Yolları

Kış aylarında hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte doğalgaz faturalarında ciddi bir artış yaşanır. Yaşanan bu artış doğalgazın ısıtma amacıyla kullanımında tüketim miktarının normale oranla oldukça artmasından kaynaklansa da, birtakım önlemler alarak doğalgaz harcamalarında tasarruf sağlayabilirsiniz. Daha az yakıt tüketimi ile daha verimli bir şekilde ısınabilmek için alınması gereken önlemlere bir göz atalım.

  • Evde doğalgaz tasarrufu yapmak istiyorsanız öncelikle evin yalıtımı ile ilgili önlemler almalısınız. Evde daha önce bir yalıtım uygulaması yapılmışsa öncelikle bunun kontrolünü yaptırarak, evde yalıtım yoksa da bütçenize ve evinize uygun yalıtım seçeneklerinden faydalanarak evinizin ısı kaybını en aza indirebilir ve doğalgaz harcamalarınızı düşürebilirsiniz.
  • Isı kayıplarının engellenebilmesi için varsa kapı ve pencere kenarlarındaki boşluklara da silikon çekilmesi gerekir. En üst katta oturuyorsanız ve çatıdan ısı kaybınız fazla ise çatıya yalıtım şiltesi gibi izolasyon ürünlerinden sererek ısı kaybınızı azaltabilirsiniz. Ayrıca pencerelerin çift cam olması da ısı kaybının önlenmesinde oldukça etkilidir.
  • Güneşli günlerde doğrudan güneş ışığı alan odalarınızın perdelerini açarak odalarınızın ısınmasına katkıda bulunabilir, geceleri ise perdelerinizi kapalı tutarak ışıma ile odalarınızdan ısı kaybını engelleyebilir ve bu şekilde daha az doğalgaz harcayarak ısınabilirsiniz.
  • Radyatörlerin önüne koltuk gibi eşyalar koyulması ve yerden ısıtmalı evlerde geniş halıların kullanımı ısının yayılmasını engeller. Radyatörlerinizin önlerini açık tutarak, üstlerine sermek suretiyle çamaşır kurutmayarak, radyatör arkalarına yansıtıcı paneller yerleştirerek ve yerden ısıtmalı evlerde daha az halı kullanarak doğalgaz harcamalarınızdan önemli ölçüde tasarruf sağlayabilirsiniz.
  • Sıcaklık kontrolü doğalgaz tasarrufunun en önemli noktalarından birisidir. Eğer radyatörlü sistem kullanıyorsanız her radyatöre termostatik vana takarak odalarınızın sıcaklık kontrolünü etkili bir şekilde sağlayabilirsiniz. Termostatik vanalar haricinde kombiniz ile uyumlu bir oda termostatı kullanarak da eviniz istediğiniz sıcaklığa geldiğinde kombinizin durmasını sağlayabilir ve tasarruf sağlayabilirsiniz. Özellikle programlanabilir oda termostatları ile işte olduğunuz ve evde olduğunuz saatler için ayrı sıcaklık değerleri seçerek tasarruf miktarını arttırabilirsiniz.
  • Oda sıcaklığının 1 derece kadar azaltılması, doğalgaz tüketimini ortalama olarak %5-8 arasında azaltır. Oturduğunuz odaların sıcaklığını 21-22 derecede, yatak odası ve diğer odalarınızın sıcaklıklarını ise 18 derecede tutarak doğalgaz harcamalarını önemli ölçüde düşürebilirsiniz.
  • Bazı termostatların termometreleri gerçek değerleri göstermeyebilir. Bu durumda termostat göstergesindeki sıcaklık değeri düşük olmasına rağmen ortam sıcaklığı daha yüksek olabilir. Doğalgaz tüketimini ciddi derecede arttırabilecek bu durumun engellenmesi içinse odanızda ayrıca bir termometre bulundurabilirsiniz. Eğer doğru ölçüm yapmıyorsa oda termostatınızın kalibrasyonunu yaptırarak yakıt tüketimini düşürebilirsiniz.
  • Bunların haricinde faturalardan tasarruf yapmanın başka bir yöntemi de seçelektrik.com aracılığı ile ucuz elektrik almaktır. Bu yöntem ile doğalgazdan tasarruf edemediğiniz tutarları indirimli elektrik alarak gerçekleştirebilirsiniz.
Faturam TL, HEMEN FATURAMI DÜŞÜRMEK İÇİN