Isınma Giderleri Nasıl Azaltılır?

Kış aylarında enerji harcamalarının büyük bölümünü ısınma için yapılan harcamalar oluşturur. Toplam enerji giderinin %80’e kadar varabilen bölümünü oluşturan ısınma ile ilgili özel tasarruf tedbirleri alınmaması durumunda ise bütçenin zorlanması söz konusu olabilir. Siz de bazı önlemlere başvurarak hem bütçenizi rahatlatabilir hem de daha az enerji ile konforunuzdan taviz vermeden daha verimli şekilde ısınabilirsiniz.

Isınma Giderleri Nasıl Azaltılır?

Ø  Isınma giderlerinizi kalıcı olarak düşürmek istiyorsanız öncelikle yalıtım ile ilgili önlemler almanız gerekir. Oturduğunuz binada daha önceden herhangi bir yalıtım uygulamasına yer verilmemişse işe iç cephe ya da dış cepheden evinize uygun bir yalıtım uygulaması yaptırarak başlayabilirsiniz. Eski çerçevelerinizi ısı yalıtımlı çerçevelerle değiştirerek, pencerelerinizde çift cam kullanarak, çerçeve boşluklarını silikonla doldurarak ve çatı ile ilgili önlem alarak evinizin ısı kaybını en aza indirebilirsiniz.

Ø  Isıtma için kullandığınız kombi, kat kaloriferi, klima, doğalgaz sobası ya da elektrikli ısıtıcı gibi ürünlerde yüksek verimliliğe sahip ürünler tercih etmeniz ve bu ürünlerin ısıtacağınız alana uygun kapasitede olması da ısıtma giderlerinizin düşürülmesinde etkilidir.

Ø  Radyatörlerin önünün açarak, radyatörlerin üzerine çamaşır sermeyerek, yerden ısıtmalı evlerde ise daha az halı kullanarak ısının evde en iyi şekilde yayılmasını sağlayabilir ve bu şekilde enerji tüketiminizi azaltabilirsiniz. Ayrıca radyatör ve doğalgaz sobası gibi ısıtma tertibatları ile duvar arasına reflektör levha yerleştirerek, duvara giden ısının tekrar odaya yönlendirilmesini sağlayarak aynı enerji tüketimi ile daha etkili ısınma elde edebilirsiniz.

Ø  Kombi veya kat kaloriferi kullanıyorsanız bu cihazları kısa süreli ve yüksek sıcaklıkta çalıştırmak yerine düşük sıcaklıkta ve sürekli çalıştırarak önemli derecede tasarruf sağlayabilirsiniz. Eğer bu cihazları sürekli aç-kapa şeklinde kullanırsanız ortamın çok soğumasından dolayı ısıtma için daha fazla enerji sarfiyatı olur. Doğalgaz kombileri ise ilk çalışmalarında attıkları çiğ gazdan dolayı bu tip kullanımda doğalgaz tüketimini artırır.

Ø  Doğalgaz kombisi ile ısınıyorsanız bir oda termostatı kullanarak hem sıcaklık kontrolünü etkili bir şekilde yapabilir hem de ortam sıcaklığı istediğiniz değere ulaştığında kombinizin bekleme konumuna geçmesini sağlayarak enerji tüketimini azaltabilirsiniz. Eğer radyatörler ile ısınıyorsanız, radyatörlere termostatik vana takarak her odanın sıcaklık kontrolünü pratik şekilde sağlayabilir ve çok daha etkili bir tasarruf sağlayabilirsiniz.

Ø  Evlerin sıcaklık değerinin 21-22 derece civarında olması önerilir. Bu değer yatak odalarında ve kullanma sıklığı az olan odalar içinse 18 derecedir. Sıcaklığın her 1 derece yükselmesi enerji tüketimini ortalama olarak %8 civarında yükselteceğinden odalarınızın sıcaklık kontrolünü yaparken ideal sıcaklık değerlerine dikkat ederseniz ısınma giderlerinizde ciddi bir tasarruf sağlayabilirsiniz.

Ø  Eğer evinizde hiç kullanmadığınız odalar varsa bu odaların ısıtma sistemlerini tamamen kapatabilirsiniz. Kapattığınız odaların kapılarını kapalı tutarak ısı aktarımını engelleyebilirsiniz. Bunun yanında özellikle doğalgaz sobası, klima ve elektrikli ısıtıcı gibi seçeneklerle ısınmayı tercih ediyorsanız ve yeterli odanız varsa kış aylarında ısıtılması daha kolay, daha korunaklı ve daha küçük odaları tercih ederek de ısınma giderlerinizi düşürebilirsiniz.

Ø  Güneşli günlerde perdelerinizi açarak evinizin güneş ışığıyla ısınmasını sağlayabilir, geceleri ise perdelerinizi kapalı tutarak ısı kaybını engelleyebilir ve daha az enerji ile evinizin ısı dengesini sağlayarak tasarruf edebilirsiniz.

Ø  Isınma amacıyla kullanılan kombi, kat kaloriferi ve klima gibi araçlarınızın ve ısıtma tesisatınızın bakımlarını düzenli olarak yaptırmanız da sistem verimlilik oranını yükselterek ısınma giderlerinizi azaltmanıza yardımcı olur.