Karbon Ayak İzi

Son dönemde tüm dünyada gittikçe yaygınlaşan “karbon ayak izi” tartışması, yakın dönemde ülkemizde de sık sık gündeme gelmektedir. Peki, nedir karbon ayak izi?

 

Karbon ayak izi, her insanın ulaşım, ısınma, enerji tüketimi veya satın aldığı ürünler neticesinde atmosfere yayılmasına neden olduğu karbon miktarını anlatmak üzere kullanılan bir terimdir, teknik olarak açıklamak gerekirse birim karbondioksit cinsinden ölçülen, üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsüdür.

 

Güneşin etkisi gibi doğal nedenler haricinde, küresel ısınma ve buna bağlı olarak iklim değişikliğinin insan faaliyetleri sonucunda oluştuğunu söyleyebiliriz. Günümüzde teknolojinin de hızla gelişmesiyle birlikte kullanılan yakıt ve enerji miktarındaki artışa bağlı olarak sürekli artan karbondioksit oranı, evreni ciddi biçimde tehdit etmektedir.

 

Karbon Ayak İzi Miktarımı Nasıl Azaltırım?

 

Karbon salınımına sebep olma ve salınan karbon miktarının düşürülmesi bireylerin tüketim alışkanlıkları ile ilgilidir.

 

  • Yenilenebilir enerji ile üretim yapan elektrik tedarikçisinden elektrik sağlamak

  • Gereksiz elektrik sarfiyatını azaltmak

  • Isınma amaçlı kullanım ve duşta sıcaklığı minimumda kullanmak gereksiz elektrik kullanımını önleyecektir.

  • Çok önemli olmayan bir ayrıntı olduğu düşünülse de market poşeti yerine geri dönüştürebilir kağıt torba kullanmak

  • Gereksiz yere yanan lambaların kapatmak ve tasarruflu ampul kullanmak

 

gibi basit gözüken fakat fazlasıyla önem taşıyan tedbirlerle karbon ayak izi miktarı kolayca azaltılabilmektedir. Bunlar dışında doğrudan kişisel tercihlerin karbon ayak izi miktarını belirlediğini unutmamak gerekiyor. Seçelektrik.com aracılığıyla yenilenebilir enerji kaynaklarından üretim yapan elektrik tedarikçilerini kolayca bulabilir ve karbon ayak izi miktarınızı azaltmak adına ilk adımı hızlıca atabilirsiniz. Ayrıca Seçelektrik.com portföyündeki tedarikçiler piyasa koşullarına göre ortalama %10 seviyesinde indirimli elektrik sağlamaktadır. Yenilenebilir enerji kaynakları üzerinden üretim yapan firmalara destek verilmesi Türkiye’de yenilenebilir enerji projelerinin bir adım daha ileriye taşınabilmesi adına çok önemlidir.

 

Sizde hemen aşağıdaki formu doldurarak Seçelektrik.com aracılığıyla yenilenebilir enerji kaynakları üzerinden üretim yapan bir elektrik tedarikçisine geçiş yapın, hem daha ucuz elektrik faturası ödeyin hem de bilinçli bir kullanıcı olarak yenilenebilir enerji projelerini destekleyin.


Faturam TL, HEMEN FATURAMI DÜŞÜRMEK İÇİN