LED Aydınlatma İle Tasarrufun İpuçları

Fiyatları eskiye göre çok daha makul olan ve neredeyse her marketten temin edilebilen LED ampuller, günümüzde aydınlatmada en sık kullanılan seçeneklerden birisidir. Dekoratif uygulamalarda da oldukça başarılı şekilde kullanılabilen LED ampullerin kullanımlarının her geçen gün artmasının asıl sebebi ise bu ürünlerin diğer aydınlatma ürünlerine oranla çok daha az enerji tüketmeleridir. Siz de bazı noktalara dikkat ederek LED kullanımı ile aydınlatmada tasarruf sağlayabilirsiniz.

LED Aydınlatma ile Nasıl Tasarruf Edilir?

Her ne kadar akkor ampullerin kullanımı günümüzde oldukça azalsa da birçok avize modelinde akkor teknolojisi ile çalışan halojen ampuller kullanılır. Sarı ışık veren bu minik ampuller, boylarından büyük güç tüketirler ve elektrik tüketiminde önemli bir artışa neden olurlar.

Siz de LED ürünleri kullanarak enerji tasarrufu yapmayı planlıyorsanız öncelikle evinizdeki halojen ampullerden kurtulmanız gerekir. Avizelerinizde kullanılan ve 20 Watt güç tüketen halojen ampullerin yerine ortalama olarak 3 ila 6 Watt aralığındaki LED ürünlerden tercih ederek hem yeterli bir aydınlatma, hem de önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

LED ampuller 50.000 saate varan kullanım ömrü sunar. Bu değer akkor ampullerin ömürlerinin 100 katı kadardır. Bu uzun ömürlü yapılarından dolayı aydınlatmada kullandığınız LED ampuller ilk etapta daha yüksek fiyatlı olsa da çok uzun süre boyunca çalışarak tasarruf etmenizi sağlar.

LED kullanımının önemli bir bölümünü şerit LED’ler oluşturur. Bu ürünler mutfak dolap altları, asma tavanlar, mobilya ve ayna altları-arkaları ve merdiven basamağı altları gibi birçok yerdeki dekoratif uygulamalarda kullanılır. Evinizde bu tip dekoratif uygulamalara yer vermek istiyorsanız, öncelikle elde etmek istediğiniz aydınlatma miktarına karar vermeniz gerekir. Merdiven ve asma tavan gibi yerlerde loş bir aydınlatma istiyorsanız çip sayısı ve aydınlatma değeri yüksek ürünler yerine, daha az ışık veren ve daha az enerji harcayan tek çipli ürünler tercih etmeniz daha tasarruflu bir kullanım sağlar. Bunun yanında şerit LED’lerin bağlı oldukları trafolar LED’ler ışık vermese bile enerji tükettiklerinden dolayı özellikle bir kumanda ile kontrol edilebilen RGB LED’ler kullanılmadığında kumandalarından değil de elektrik anahtarlarından kapatılmalıdır.

LED ampulleri, akkor ve tasarruflu ampulleri kullandığınız her yerde kullanabilirsiniz. LED ampul seçerken ise ampul giriş çeşidine, ampulün aydınlatma miktarına (lümen değeri), ampul gücüne ve ampulün enerji verimliliğine dikkat etmeniz gerekir. Ancak her ne kadar enerji verimliliği yüksek olsa da bu ürünler çalıştıklarında enerji tüketmeye devam ederler ve etkili bir tasarruf sağlanabilmesi için ihtiyaç haricinde LED ampullerin de söndürülmeleri gerekir.

 Faturam TL, HEMEN FATURAMI DÜŞÜRMEK İÇİN