Okullarda Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Ortak kullanım alanları arasında yer alan okulların önemli gider kalemlerinden birisi de elektrik faturalarıdır. Aydınlatma gibi standart ihtiyaçların dışında bilgisayar, yazıcı, fotokopi makinesi, projeksiyon cihazı ve akıllı tahta gibi elektrikli eşyaların yoğun olarak kullanılması okulların elektrik tüketimini artırır. Okulların faturaları karşılamak için sahip oldukları bütçelerin kısıtlı olması ise tasarruf tedbirlerini daha da önemli hale getirir.

Okullarda Elektrik Tasarrufu Önlemleri

  • Okullarda elektrik faturalarını düşürmek için öncelikle aydınlatma ile ilgili önlemler alınmalıdır. Elektrik tüketiminin önemli bir bölümünü oluşturan aydınlatma konusunda tasarruf sağlanması içinse ilk yapılması gereken enerji verimliliği yüksek aydınlatma ürünleri kullanmaktır. Halojen ampuller yerine enerji tasarruflu modeller ya da LED aydınlatma seçenekleri tercih edilerek tasarruf için önemli bir adım atılmış olur.
  • Tercih edilecek aydınlatma ürünlerinin, kullanılacak alana uygun bir aydınlatma özelliği sağlayacak güçte olmasına da dikkat edilmelidir. İhtiyaçtan daha yüksek güç değerlerine sahip aydınlatma kullanımı hem enerji tüketimini artırır, hem de fazla ışıktan dolayı gözü yorar.
  • Aydınlatma ile ilgili alınması gereken diğer bir tedbir de okul koridorlarında, merdivenlerde, tuvaletlerde ve okul çevre aydınlatmasında fotoselli ürünlerin tercih edilmesidir. Bu şekilde lambaların açık unutulması ve sürekli yanarak enerji tüketimini artırmaları gibi bir problemle karşılaşılması söz konusu olmaz. Lambaların gereksiz yere yandığı ve çoğu zaman açık unutulduğu sınıflarda ise enerji verimliliği yüksek ürünlerin kullanılmasının yanında öğrencilerin tasarruf ile ilgili bilinçlendirilmesi ve bu konuda nöbetçi öğrencilere sorumluluk verilmesi de tasarruf yapılmasında etkili olur.
  • Bilgisayar, projeksiyon cihazı ve akıllı tahtalar, derste kullanıldıktan sonra kapatılmalıdır. Eğer bu cihazlar çok kısa süre içerisinde tekrar kullanılmayacaksa bekleme konumunda bırakılmaları yerine, tamamen kapalı konuma getirilmeleri gerekir. Bunun yanında yazıcılar, fotokopi makineleri, televizyonlar, ses sistemleri ve diğer ofis makineleri de kullanılmadıklarında kapatılmalıdırlar. Bekleme konumunda da bu cihazların enerji tüketimleri belirli oranda devam ettiğinden, özellikle gece boyunca kullanılmayacakları için derslerin bitiminden sonra tüm cihazların fişleri prizlerden çıkartılmalı ya da elektrik sigortası kapalı konuma getirilmelidir.
  • Okullarda kullanılan klima, buzdolabı, çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi gibi elektrikli eşyalar satın alınırken de enerji verimliliği yüksek ürünler tercih edilmelidir. Her ne kadar satın alma aşamasında daha pahalı olsalar da bu cihazlar uzun yıllar boyunca kullanıldıklarında elektrik faturalarında meydana getirdikleri azalma ile kara geçilmesini sağlarlar.
  • Akıllı sayaç kullanımı da okullarda elektrik tasarrufu yapılmasında etkilidir. Özellikle okullarda enerji tüketiminin en yoğun olduğu 06:00-17:00 saatleri arasındaki tüketim bu şekilde %8 oranında düşürülebilir.

    Tüm bu tasarruf şekillerine ek Seçelektrik olarak sizlere indirimli elektrik teklifleri sunan elektrik tedarikçileri ile elektrik faturanızı düşürmekte kesin çözüm sağlıyoruz. Sitemiz üzerinden fatura tutarınızı girerek hemen teklif alabilir ve tedarikçilerimizin sunduğu teklifleri kolaylıkla inceleyebilirsiniz. Herhangi bir teknik değişiklik gerektirmeden veya ek ücret ödemeden elektrik tedarikçinizi kolaylıkla değiştirerek ucuz elektrik hakkınızdan yararlanabilirsiniz. Elektrik faturasında tasarruf yapmak Seçelektrik ile zor değil.

Faturam TL, HEMEN FATURAMI DÜŞÜRMEK İÇİN