Serbest Tüketici Limiti 2017

Serbest tüketici olarak adlandırılan tüketiciler Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından elektrik tedarikçilerini seçme hakkı verilen gerçek veya tüzel kişilere denilmektedir. Serbest tüketici hakkı kazanmak için belirlenen limitte tüketim yapmış ve bu hakkı kazanmış her tüketici ucuz elektrik kullanabilir.

Serbest tüketici uygulaması elektrik piyasasının özelleşmesi ile hayatımıza girmiş bulunmaktadır. Elektrik piyasası kanunu ile her yıl kurul tarafından serbest tüketici limiti belirlenmektedir.

Serbest Tüketici Limiti 2017

Her yıl ocak ayında EPDK tarafından belirlenmektedir. 2017 yılı itibariyle yıllık elektrik tüketimi 2400 kWh ve üzeri olan tüketiciler serbest tüketici hakkını kazanmış kabul edilmektedir. Bu tüketiciler görevli perakende şirketinden çıkış yaparak yeni bir elektrik tedarik şirketleri anlaşabilir ve indirimli elektrik kullanabilirler.

Serbest Tüketici Yıllık Tüketim (kWh)

Serbest Tüketici Yıllık Toplam Fatura Tutarı (TL)

Serbest Tüketici Aylık Ortalama Fatura Tutarı (TL)

2400

996

82


Serbest tüketici hakkı kazanarak elektrik tedarik şirketini değiştiren tüketiciler elektrik kalitesinde bir değişiklik yaşamazlar. Elektrik dağıtım şirketleri değişmediği için tüketicilere elektrik hiç bir kesinti yaşamadan gelmeye devam etmektedir. Bakım, onarım ve genel kesinti gibi durumlar elektrik tedarik şirketlerini değil elektrik dağıtım şirketleri tarafından kontrol edilen konulardır.

Tedarikçi değişim süreci için Seçelektrik olarak siz tüketicilere yardımcı olmaktayız.

Serbest Tüketici Başvuru

Ucuz elektrik kullanımı için serbest tüketici olarak yeni bir elektrik tedarik şirketine başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu süreçte sitemiz üzerinden farklı tedarikçilerden teklif alabilirsiniz. Size en uygun indirim oranı veren veya şirket olarak size uygun olduğunu düşündüğünüz elektrik tedarik şirketini seçebilirsiniz. Bu seçimden sonra sitemiz üzerinden bıraktığınız adrese seçtiğiniz tedarikçiye ait sözleşmeyi göndermekteyiz.

EPDK tarafından belirlenen koşullarda geçiş sürecinin tamamlanabilmesi için sözleşmelerin ıslak imzalı olması gerekmektedir.

İnternet sitemiz üzerinden fatura tutarınız ve gerekli bilgileri girerek elektrik tedarik şirketlerinin ne kadar indirim verdiğini ve bu indirim karşılığında yıllık elektrik tasarruf miktarınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Serbest tüketici olup olmadığınızı whatsapp hattımız olan 0542 732 35 58 numarasından fatura görselinizi bizimle paylaşarak da öğrenebilirsiniz.

Faturam TL, HEMEN FATURAMI DÜŞÜRMEK İÇİN