Tasarruflu Ampul Kullanmanın Avantajları

Aydınlatma, tüm mekânların en önemli ihtiyaçlarındandır. Bu ihtiyaç çoğu zaman çeşitli dekoratif aydınlatma ürünleri ile giderilir. Avizeler, aplikler, lambaderler ya da armatürler hangi özelliklere sahip olurlarsa olsunlar aydınlatma görevini ampuller yerine getirir. Aydınlatmada kullanılan ampullerin özellikleri elektrik tüketimini doğrudan etkiler. Konutların ve işyerlerinin aydınlatılmasında tasarruflu ampul kullanımı ise elektrik tüketiminde önemli ölçüde tasarruf sağlamasının yanında başka avantajlara da sahiptir.

Düşük Enerji Tüketimi

Tasarruflu ampul kullanımının en önemli avantajı, akkor ampullere oranla %80’e varan elektrik tasarrufu sağlamalarıdır. Tasarruflu ampuller bu özelliklerini çalışma prensiplerine borçludur. Klasik akkor ampuller üzerlerinden geçen elektrik akımının yaklaşık olarak %90’lık kısmını ısı enerjisine dönüştürerek filamanın akkor haline gelmesi ile ışık üretirken, tasarruflu ampuller üzerlerinden geçen elektrik akımının yaklaşık olarak %80’lik kısmını elektrik enerjisine çevirirler.

Akkor ampullerde %10 olan verimlilik, tasarruflu ampullerde %80 seviyesindedir. Bu şekilde 100 Watt’lık akkor ampul ile elde edilen aydınlatma, yaklaşık 20 Watt’lık tasarruflu ampul kullanılarak yapılabilir. Bu şekilde tüm ampuller tasarruflu olanlarla değiştirildiğinde, elektrik faturalarında azalma meydana gelir.

Daha Uzun Ömür

Akkor ampuller, ışık veren filamanların bütünlüğünü koruduğu sürece kullanılabilir. Ancak oldukça ince ve hassas bir tel olan filaman sürekli yüksek sıcaklıklarda ısınıp soğuduğundan bir süre sonra özelliğini kaybeder. Zayıf bir noktasında kopar. Bu parça darbelere karşı da dayanıklı değildir. Bu sebepten dolayı akkor ampuller uzun ömürlü değildir. Yaklaşık 500 saatlik kullanım ömrüne sahiptir. Tasarruflu ampuller ise akkor ampullere oranla 20 kata varan kullanım ömrü sunar ve ortalama 8-10 bin saat kadar kullanılabilir.

Düşük Çalışma Sıcaklığı

Akkor ampuller, ısı enerjisini ışığa çevirdikleri için çalışmaları sırasında çok fazla ısınırlar. Bu sıcaklık, akkor ampullere yakın mesafede bulunanlar için rahatsız edici olabilir. Bunun yanında yanan ya da yeni söndürülen ampullere çıplak elle temas edilmesi, ciddi yanıklara sebep olabilir. Ancak tasarruflu ampuller, kullandıkları teknolojiden dolayı fazla ısınmazlar ve yanarken bile bu ampullere çıplak elle müdahale edilebilir.

Daha Düşük Karbon Salınımı

Enerji tüketimini azaltan ürünler olmaları sebebiyle tasarruflu ampul kullanımının yaygınlaşması, enerji santrallerinin yükünü de azaltır. Daha az enerji üretimi ile elektrik santralinden yapılan karbondioksit salınımı da azaltılmış olur. Tasarruflu ampul kullanımı küresel ısınmaya sebep olan karbondioksit salınımını azaltır. Bu nedenle çevre dostudur.

Faturam TL, HEMEN FATURAMI DÜŞÜRMEK İÇİN