Tedarikçi Değişim Süreci

Tedarikçi Değişim Süreci


Ülkemizde kısa bir süre önce ortaya çıkan tedarikçi değişim hakkı için belirlenen limit her sene değişerek daha fazla tüketiciye hizmet verme hakkına olanak vermiştir. Serbest tüketici olma hakkı kazanan tüketiciler görevli perakende satış şirketinden ayrılarak kendilerine indirimli elektrik tarifesi sağlayan tedarikçilerle anlaşabilmektedirler. Tamamen yasal olan bu uygulama ıslak imzalı sözleşme olarak yasal doküman ile ilerlemektedir.

Kimler serbest tüketicidir?

Serbest tüketici olup olmadığınızı siz de faturanızdan kolaylıkla kontrol edebilirsiniz. Yıllık tüketim miktarınız minimum 2400 kwh veya ortalama minimum 82 TL fatura ödüyorsanız, tedarikçi değiştirme hakkına sahipsiniz demektir.

Gelelim tedarikçi seçimine!

Tedarikçi değişiminde dikkat etmeniz gereken unsurlar tedarik şirketinin EPDK tarafından tanımlanmış lisansa sahip olması, müşteri hizmetlerinin kaliteli olması ve siz tüketicilere sunduğu kampanyalar.

Biz Seçelektrik olarak sizlere anlaşmalı olduğumuz tedarikçilerden aldığımız bir çok teklif ve kampanyayı anlık olarak sunmaktayız. Anlaştığımız tedarikçilerde bahsettiğimiz unsurlara da en az sizin kadar da dikkat etmekteyiz. Sitemiz üzerinden aldığınız tekliflerden birini seçtiğinizde süreç şu şekilde ilerleyecektir;

Tarafınıza sözleşme iletimi

Fatura sahibinin ıslak imzası gerekli olduğu için mail veya kargo yolu ile sözleşme tarafınıza iletilmektedir. Sözleşme ile birlikte yolladığımız bilgilendirme formunda sözleşmeyi bize ücretsiz olarak nasıl yollayabileceğiniz, hangi belgelerin gerekli olacağı gibi bilgiler yer almaktadır.

Sözleşmenin tedarikçiye iletimi

Fatura sahibi tarafından imzalanarak tarafımıza ücretsiz olarak kargo ile gönderilen sözleşme ve gerekli belgeler satış destek ekibimiz tarafından kontrol edilir. Ardından sözleşme ve belgelerde herhangi bir eksiklik olmaması durumunda yeni tedarikçinize iletilir.

Geçiş işlemleri tam olarak ne zaman tamamlanmaktadır?


Tedarikçi değişikleri her ayın 1’i ile 5’i arasında gerçekleşmektedir. Geçiş yapılan aydan bir sonraki aya ait fatura yeni tedarikçiniz tarafından tarafınıza ulaştırılacaktır. Özetle; 1-5 Mart’ta girişi yapılan bir sayaca ait ilk fatura Nisan ayı faturası olacaktır.  


Bu süreçte elektrik kesintisi veya teknik bir değişiklik yaşar mıyım?

Tedarikçi değişikliğinde herhangi bir teknik sorun yaşanmamaktadır. Teknik konular ve elektrik kesintileri dağıtım şirketinize bağlıdır.

Geçiş sürecim tamamlanamaz ise sebebi ne olabilir?

1. Serbest tüketici hakkına sahip değilsinizdir.
2. Serbest tüketici olmanıza rağmen dağıtım şirketiniz ETSO kodu olarak adlandırılan serbest tüketici kodunuzu henüz tanımlamamıştır.
3.Elektrik sayacınız elektronik değil ise geçiş tamamlanamaz, dağıtım şirketinizle görüşerek ücretsiz olarak değişimini sağlayabilirsiniz.
4. Dağıtım şirketinizde aktif bir kaydınız bulunmuyor ise de geçişiniz tamamlanamaz.

Faturam TL, HEMEN FATURAMI DÜŞÜRMEK İÇİN