Türkiye'de Elektrik Faturalarından Alınan Vergiler Çok Daha Düşük

Türkiye, 2001 yılından itibaren Avrupa’daki enerji piyasalarıyla benzer şekilde, serbestleşme sürecini başlatarak piyasadaki oyuncuların sayısını arttırmış ve elektrik tüketicilerinin indirimli elektrik kullanabilmesinin önünü açmıştır. Şu an için yıllık 2400 kWh olan serbest tüketici limitinin 2018 yılının sonuna kadar sıfırlanması ve tüm kullanıcıların ucuz elektrikten yararlanması beklenmektedir. Limitin kaldırılması tüketicilerin elektrik masrafların önemli ölçüde azalması anlamına gelmektedir.

Grafik 1- Serbest Tüketici Limitinin Yıllara Göre Değişimi


Elektrik faturaları 3 ana parametreden oluşmaktadır. Enerji Bedeli, Dağıtım Bedeli ve Vergiler. Türkiye’de elektrik faturalarından alınan vergi oranı %19 iken Avrupa Birliği ülkeleri ortalaması %37’dir. Bu vergilerin büyük bir çoğunluğu devlet (KDV %18) ve belediyeler tarafından (Belediye Tüketim Vergisi %5) alınmaktadır. Bunun dışında kalan %29’luk tutar dağıtım bedeline, %52’lik tutar ise enerji bedeline eşittir.


Elektrik faturalarının fiyatlandırma verileri her ülke için farklılık göstermektedir. Örneğin yenilenebilir enerji desteği İspanya’da vergi ve harçlar adı altında yer alırken, İngiltere’de tüketim ve dağıtım adı altında bulunur.


Grafik 2- Elektrik Faturası Parametrelerinin DağılımıEPDK, 2011 yılında yenilenebilir enerji kaynakları ile üretimi desteklemek amacıyla Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması’nı devreye almıştır. YEKDEM olarak da bilinen mekanizma ile ücretler 2021 yılına kadar üretim kaynaklarına göre belirlenmeye devam edecektir. .


Ülkemizde serbest tüketici limitinin kalkması gibi tüketici dostu gelişmelerin yaşanması ile birlikte tedarikçilerin sunmuş oldukları indirim oranlarının da artması beklenmektedir. Dilerseniz sizde Secelektrik.com’a girerek tedarikçilerin güncel indirim oranları ve kampanyaları hakkında bilgi edinebilir ve indirimli elektrik tarifelerinden size en uygun olanını seçebilirsiniz. Şu an için yıllık 2400 kWh (aylık min. 82 TL) üzerinde tüketim yapan kullanıcılar ucuz elektrikten yararlanabiliyor olsa da yakın bir tarihte limitin kaldırılması beklenmektedir.