İNDİRİMLİ ELEKTRİK

Seçelektrik'te Çok Kolay!

Cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirin!

Detaylı bilgi için...

İndirimli Elektrik Nasıl Olur?

Elektriği Tüketiciye Sadece Özel Firmalar Satabilir

Evet, elektrik. Yıllarca kamu hizmeti olarak biz tüketicilere devlet tarafından sağlanan, faturası kesilen elektrikten bahsediyoruz. Herşey 2001 yılında başladı;

  • 2001 - Elektrik Piyasası Kanunu Yayınlandı. Özel şirketlere elektrik satmanın yolu açıldı.
  • 2008 - Elektrik Dağıtım Şirketlerine özelleştirme yolu açıldı. Elektrik perakende sektöründe indirimli elektrik rekabeti başladı.
  • 2016 - Serbest Tüketici limitinin 2400 kWh, yani ortalama aylık 82TL seviyesine düşmesi ile, neredeyse tüm Türkiye’ye indirimli elektrik almanın yolu açıldı.
İndirimli Elektrik Almak İçin:
  • Serbest tüketici olman gerekir
  • Serbest tüketici olmak için son 12 aylık tüketiminin 2400 kWh’ın üzerinde olması gerekir.
İndirimli Elektrik Aldığında:
  • Elektriğin kesilmez;
  • Dağıtım şirketin değişmez, arıza ve bakım için aynı dağıtım şirketinden hizmet alırsın.

Elektrik Tedarikçilerinden İndirimli Elektrik Alma Metodları

Üretici, EPDK(Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) tarafından verilen üretim lisansı ile üretim yapan, ve ürettiği elektriğin, kendi kullanımı haricinde, farklı platformlar ve yöntemlerle ticaretini yapan tüzel kişiliktir.
Üretici, enerji santralinde ürettiği elektriği, dağıtım şebekesi üzerinden, tüketiciye ulaştırır. Bu ulaştırma bedelini dağıtımı sağlayan bölge dağıtım şirketine öder. Faturanızda ki “dağıtım bedeli” bu hizmet kapsamında alınmaktadır.

Nelere Dikkat Etmeli?

Üretici şirketler sadece üretim faaliyeti üzerinde yoğunlaştıkları için ödeme kanalları çeşitliliği, fatura kesim aralıkları, müsteri hizmetleri gibi konularda zayıf kalabilirler.

Tedarikçi, EPDK(Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) tarafından verilen elektrik tedarik lisansı ile faaliyet gösteren, ve elektriği üreticiden veya başka tedarikçielrden satın almak kaydı ile perakende olarak tüketicilere ulaştırabilen firmaların tamamı olarak anılabilir. Tedarikçi firmaların bir çoğu grup bünyelerinde üretici firmaları da bulundurmaktadır. Dolayısı ile ürettikleri veya diğer üreticilerden elektriği toptan olarak satın alarak, siz tüketicilere uygun fiyatlarla elektriği sunabilmektedir. Seçelektrik.com’da bulunan firmaların çoğunluğu, bu kapsamda tanımlanabilir. Seçelektrik olarak müşteri hizmetleri alt yapılarının hazır olması ve verdikleri uygun fiyatlar göz önünde bulundurularak, bu tip firmaları tüm tüketicilere tavsiye ederiz.

Nelere Dikkat Etmeli?

Türkiye’de lisans sahibi elektrik tedariği faaliyetinde bulunabilecek 213 firma vardır. Seçelektrik bu firmaları sizin için değerlendirir ve sadece müşteri hizmet alt yapısı yüksek standartta olan firmaların verdiği teklifleri size sunar. Böylece, tüketici indirimi gönlü rahat bir şekilde elde eder.

Görevli Perakende Şirketi, EPDK(Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) tarafından düzenlenen TEDAŞ’ın 21 bölgenin dağıtım alt yapılarının özelleştirilmesi sürecinde, her hangi bir bölgeyi kazanan grubun bağlı bir ortaklığına vermiş olduğu imtiyazlı bir lisans ile çalışır. Görevli Perakende Şirketleri, eğer tedarikçinizi değiştirmediyseniz veya Serbest Tüketici değilseniz size elektrik tedarik etmekle yükümlü olan firmalardır. Bu şirketlerin ayırca üretim veya tedarik lisansı sahibi ortaklıkları olabilir. Müşteri hizmeti olarak belli standardın üzerin de olsalar da, tabiri caiz ise piyasanın tok satıcılarıdırlar. Hali hazırda ihale sonucu milyonlarlarca abone sahibi oldukları için, genellikle tüketicilere daha düşük indirimler sunarlar.

Nelere Dikkat Etmeli?

Güvenilir bir özel elektrik tedarikçisinden elektrik tedarik etmeniz ile görevli perakende şirketinizden elektrik tedarik etmeniz arasında yasal olarak veya hizmet kalitesi olarak bir fark yoktur. Bir “Enerji Alım-Satım Bildirim Formu” imzalarken elektrik fiyatına dikkat edin! Seçelektrik’e bakmadan indirimli elektrik almayın!

Neden Seçelektrik?

Seçelektrik, tüketiminize özel olarak portföyündeki tedarikçilerin bütün kampanyalarını karşılaştırıp, siz müşterilerimiz için en uygun teklifleri önerir.
Size ise, bugüne kadar elektriğe niye daha az fatura ödemediğinizi düşünmek kalır!

Eviniz için İndirimli Elektrik
TL
 , ,
ŞİRKET FİYAT KAMPANYA KAZANÇ
{{offer.price|number:2}} krş/kWh {{offer.promotion}} {{offer.profit|number:2}}{{offer.profit=='-'?'Lütfen fatura tutarını girin':' TL/Yıl'}}
Uygun tarife bulunmamaktadır
İşiniz için İndirimli Elektrik
TL
 , ,
ŞİRKET FİYAT KAMPANYA KAZANÇ
{{offer.price|number:2}}{{isNaN(offer.price)?'':' krş/kWh'}} {{offer.promotion}} {{offer.profit|number:2}}{{offer.profit=='-'?'Lütfen fatura tutarını girin':' TL/Yıl'}}
Uygun tarife bulunmamaktadır